banner39

Yurtdışındaki Mısırlılar oy kullanmaya başladı

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurtdışındaki Mısırlılar oy kullanmaya başladı

Ortadoğu 15.05.2014, 10:14 15.05.2014, 10:14
Yurtdışındaki Mısırlılar oy kullanmaya başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yurt dışındaki Mısırlıların, cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemine başladığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdulati, ilk olarak Yeni Zellanda'daki Mısırlı vatandaşların oy kullanma işlemine başkent Wellington'da yerel saatle 09.00'da başladığını belirtti.

Mısırlı vatandaşların bulunduğu her ülkede oy kullanma işleminin gerçekleşeceğini ifade eden Abdulati, "Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanma işlemi en son Los Angeles'ta başlayacak" dedi.

"SEÇİMLERİ PROTESTO ÇAĞRISI"

Öte yandan Asalet Partisi Başkanı, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden İbrahim İhab Şeyha ise yurt dışındaki Mısırlıları, büyükelçilik ve konsolosluklar önünde eylemler düzenleyerek protesto etmeye çağırdı.

Darbe karşıtı "6 Nisan Özgürleri Hareketi" yöreticilerinden Halid Muhammed de yurt dışındaki seçmenlerin oy vermesi için iktidar tarafından sağlanan kolaylıkların da darbeye tepki gösteren halkı, oy kullanma konusunda ikna edemeyeceğini ifade etti.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Abdulaziz Selman, yurt dışındaki vatandaşlarının, cumhurbaşkanlığı seçimi için 124 ülkedeki 141 ayrı seçim merkezinde 15 ila 18 Mayıs tarihleri arasında sandık başına gidebileceklerini duyurmuştu.

Mısır'da 26-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçiminde eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi yarışıyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?