banner39

Yüzbinler yine Tahrir'de

Mısır'da Yüksek Askeri Konseyin demokrasiye darbe vuran hamlelerine, Tahrir Meydanı’nda toplanan gruptan tepki geldi.

Ortadoğu 23.06.2012, 00:47 23.06.2012, 07:09
Yüzbinler yine Tahrir'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da devrimin beşiği Tahrir bir kez daha doldu taştı. Solculardan liberallere, Müslüman Kardeşlerden Selefilere birçok siyasi akım ortak eylem için Tahrir'i doldurdu.

Askeri Konsey'in yaptığı anayasa düzenlemelerine ve parlamentonun feshedilmesine karşı çıkan göstericiler geçtiğimiz salı günü Tahrir Meydanı'nda oturma eylemine başlamıştı.

Tahrir'de "askeri darbeye hayır" sloganları yükselirken, tepkilerin hedefindeki askeri konseyden de bir açıklama geldi.

Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda, bir takım anayasal düzenlemeler yapmanın zorunlu olduğunu belirten askeri konsey, bütün siyasi taraflara eşit mesafede durduklarını vurguladı.

Kimsenin kanun dışına çıkmaması uyarısının yapıldığı konsey bildirisinde, seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmalara da değinildi.

Kesin sonuçlarla ilgili sadece Yüksek Seçim Kurulunun açıklama yapma hakkının olduğu belirtilerek "adayların zafer ilan etmesinin hiç bir gerekçesi olamaz" denildi.

Askerlerin ardından Müslüman Kardeşlerin cumhurbaşkanı adayı Muhammed Mursi de bir basın toplantısı düzenleyerek, ordunun kararlarını tamamen reddettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı adaylarından Ahmet Şefik de dün basına bir açıklama yaparak, seçimleri kendisinin kazandığını söylemiş ve Tahrir Meydanı'ndaki gösterileri eleştirmişti.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?