banner39

Zarif, Beyrut'a gidiyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif, bugün Lübnan'a iki günlük resmi ziyarette bulunarak nükleer anlaşma sonrası Suriye ve Hizbullah ile ilgili son durum değerlendirmesi yapacak

Ortadoğu 11.08.2015, 10:10 11.08.2015, 10:10
Zarif, Beyrut'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'ye gelmesi beklenen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in ziyareti dün akşam geç saatlerde Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edildiği açıklandı.

Türkiye ziyaretinin ertelenmesi konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre İran Dışişleri Bakanı'nın bugün Lübnan'ın Başkenti Beyrut'a gitmesi bekleniyor.

Günlük el cumhur gazetesi Zarif'in, İran'ın P5+1 ülkeleri ile geçn ay yaptığı nükleer anlaşma sonrası Hizbullah'a karşı Tahran'ın tavrının değişmediği konusunda ilgili taraflara açık bir mesaj vermesi bekleniyor.

Bir çok eleştirmen geçen ay imzalanan nükleer anlaşmadan sonra İran'ın duruşunun değişeceğini iddia etmişti. 

Beyrut'taki iki günlük resmi ziyaret sırasında Zarif'in Başbakan Tammam Salam Dışişleri Bakanı Cibran Bassil meclis başkanı Nebih Berri ve Hizbullah lideri Seyid Hasan Nasrallah ile görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Zarif'in Özgür yurtsever Hareket lideri Michel Aoun ile Rabieh'te görüşmesi netleşmedi.

El cumhur gazetesi Zarif'in nükleer anlaşma sonrası İran ve Lübnan arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında da görüşmelerde bulunması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?