banner39

Zarif, Kerry ile 'yürüdüğü' için ifade verecek!

Nükleer müzakereler kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Zarif, son görüşmede Kerry ile yaptığı 15 dakikalık yürüyüş için İran meclisinde ifade verecek

Ortadoğu 26.01.2015, 15:02 26.01.2015, 15:47
Zarif, Kerry ile 'yürüdüğü' için ifade verecek!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, nükleer müzakereler sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile beraber Cenevre'de çıktığı yürüyüşten dolayı İran Meclisi'nde ifade verecek.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya göre Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsviçre'nin Cenevre kentinde nükleer müzakere görüşmeleri sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile kent sokaklarında yaptığı bir yürüyüşten dolayı meclis soruşturmasına tabi tutulacak.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, İran'ın P5+1 ülkeleri ile nükleer müzakere dosyasını yürüten Zarif, 14 Ocak'ta Kerry ile İsviçre sokaklarına çıkarak 15 dakikalık bir yürüyüş yapmıştı. İki bakanın yan yana yürürken çekilen fotoğrafları, ABD'yi 'Büyük Şeytan' olarak nitelendiren İran'ın muhafazakâr kesiminde büyük tepkilere neden olmuştu.

Cuma hutbelerinde imamlar, Zarif'e ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye eleştiriler yöneltmişti. Yerel medya, mecliste 21 milletvekilinin Zarif hakkında fezleke açılması için imza verdiğini söylemişti. Fars Haber Ajansı'nın yayımladığı fezleke talebinde, "Büyük Şeytan'ın nükleer müzakere süreci boyunca ortaya koymuş olduğu talepler ve yapıcı olmayan tavrına karşın ABD ve İran'ın dışişleri bakanlarının arasında bir samimiyet oluşması hiçbir zeminde hayal edilemez" ifadeleri yer aldı.

CİDDİ BİR KONUŞMA

Zarif geçen hafta basına yaptığı açıklamada, Kery ile 'ciddi' bir konuşma yaptığını ve konuşmayı başka bir noktadan devam ettirebilmek için küçük bir mola vermeye ihtiyaç duyduğunu söylemiş ve yürüyüşü savunmuştu.
Zarif, kendisine karşı tepkilerin devam etmesine rağmen İsviçre'nin Davos bölgesinde Kerry ile bir müzakere turu daha gerçekleştirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?