banner39

Zarif'in makalesi İran karşıtı gazetede

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Türkiye ziyareti öncesi yazdığı makale, bir zamanlar İran karşıtlığıyla bilinen Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı

Ortadoğu 11.08.2015, 12:19 11.08.2015, 12:40
Zarif'in makalesi İran karşıtı gazetede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in bugün Ankara'ya planlanan ancak dün akşam ertelenen ziyareti öncesi yazdığı bir makale, bir zamanlar ülkesine karşı yayınlar yapmakla bilinen Cumhuriyet Gazetesi'nde yer aldı.

İranlı Bakan Zarif makalesinde İslam ülkelerindeki karışıklıklarının nedeni olarak "Büyük Ortadoğu Projesi"ni gösterdi. Zarif, IŞİD için ise ABD'nin Irak işgaliyle ortaya çıkan bir örgüt tanımlaması yaptı.

IŞİD ABD İŞGALİNİN ÜRÜNÜ

İşte Zarif'in makalesinden öne çıkan başlıkları: Şu an, Irak’ın Amerika tarafından işgal edildiği zaman şiddet yanlısı aşırıcı grupların bu kargaşadan yaralandığına dair bir görüş birliği var. Çöküş ve kaostan beslenen DAİŞ gibi bir grup, Amerika’nın 2003’te Irak’a saldırmasından sonra gerçekleşen istikrarsızlık ve kaos sayesinde büyüme göstermiştir.

Yine aşırıcı unsurlar Suriye krizi esnasında bölge bulunan bireyler, kuruluşlar ve hükümetlerden aldıkları desteklerin yardımıyla müsait bir ortam elde edip, sahte dava ve ideallerle dev bir yapıya dönüştüler ki, bugün bu unsurlar hatta kendi kurucularını ve destekleyenlerini bile tehdit eder hale gemiştir. “Arap Baharı”nın nispi başarısızlığından sonra bu unsurların Arap ülkelerindeki yoksul ve hedefsiz gençlerin yanı sıra Batılı ülke gençlerine de yaptığı çağrılar, onların kendi saflarını güçlendirmelerine ve hızlıca büyümelerine imkân sağladı.

"BOP KARGAŞA GETİRDİ"

Ortadoğu toplumlarının sosyal dizaynı için ham çabalar ve askeri müdaheleler, Amerika ve diğer bazı Batılı güçlerin bölge hakkındaki politikalarında ne kadar yanıldıklarının bir göstergesidir. Hedefi Ortadoğu toplumlarını “demokrasi” bahanesiyle sosyal ve siyasal açılardan dizayn etmek olan sözde “Büyük Ortadoğu Projesi” teorik anlamda askeri müdahalelere çerçeve hazırlamıştır.

Bölgede ağır bir direnişle karşılaşan bu proje beraberinde sadece geniş alana yayılan kargaşa ve istikrarsızlık getirmiştir. Bu yetersiz projeyi uygulamaya koyanlar, zorla ve baskı ile bir millete demokrasi getirilemeyeceğini ve bir toplumda demokrasinin işgalci bir ordunun hâkimiyeti altında yerleştirilemeyeceği gibi önemli bir hususu anlamaktan acizdiler. Bu hayalci projenin hayata geçirme çabaları esnasında, Irak ve bölgeye verilen zararlar ve hasarlar o kadar geniş ve derindi ki, bu zararın yarattığı etkiler yıllar geçmesine rağmen henüz telafi edilebilmiş değildir.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?