banner39

Zayed Al Nahyan ve Yunanistan kapsamlı stratejik ortaklık yolunu açtı

BAE Devlet Bakanı Dr.Al Jaber, "Bu ziyaret, BAE liderliğinin BAE ile Yunanistan arasındaki ikili işbirliğini güçlendirmek ve iki ülke ile halkları arasındaki ilerleme ve kalkınma yollarındaki bağların kapsamını daha da genişletebilecek çeşitli fırsatları araştırmak için talimatlara uygun." dedi.

Ortadoğu 20.02.2020, 11:05
Zayed Al Nahyan ve Yunanistan kapsamlı stratejik ortaklık yolunu açtı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yunanistan, Devlet Bakanı Dr. Sultan bin Ahmed Sultan Al Jaber liderliğindeki üst düzey BAE heyeti ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için yeni yollar oluşturuyor.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis kısa süre önce ülkeye yaptığı resmi ziyaretin bir parçası olarak Dr. Al Jaber ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Çeşitli Yunan bakanları ve yetkililerinin katıldığı toplantıda, iki taraf BAE ile Yunanistan arasındaki mevcut ikili ilişkileri tartıştı ve onları iki dost ulusun liderlik ve halklarının ortak çıkarlarına ve isteklerine hizmet edecek şekilde geliştirmek anlamına geliyor.

BAE Devlet Bakanı, BAE Cumhurbaşkanı Şeyh HalifE bin Zayed Al Nahyan, BAE Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Abu Dabi Kraliyet Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh MUhamMed bin Zayed Al Nahyan'ın Yunanistan Başbakanı'na selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

Mitsotakis ise BAE liderlerine selamlarını alarak aynı şekilde BAE'ye ve halkına iyi dileklerini dile getirdi.

Dr.Al Jaber, "Bu ziyaret, BAE liderliğinin BAE ile Yunanistan arasındaki ikili işbirliğini güçlendirmek ve iki ülke ile halkları arasındaki ilerleme ve kalkınma yollarındaki bağların kapsamını daha da genişletebilecek çeşitli fırsatları araştırmak için talimatlara uygun." dedi.

Bakan, BAE'nin Yunanistan ile bağları daha da güçlendirmek yönündeki isteklerinin köklü bir amacı olduğunu ve ülke ile kapsamlı bir stratejik ortaklık formüle ettiğini belirtti. Bu hamle, Dr. Al Jaber, BAE liderliğinin direktiflerini takip etti ve Başbakan Mitsotakis'in 4 Şubat'taki ziyaretini takiben sonuçların uygulanmasını gördü.

Yunanistan Başbakanı'nın BAE'yi ziyaretinin ardından, kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşmasının kurulmasına yol açan süreçleri başlatmak için ortak bir çalışma grubu oluşturuldu.

Dr.Al Jaber, bu ziyaretin iki ülkeyi temsil eden hükümet temsilcileri ve özel organlara geçmiş başarıları analiz etme ve BAE ile Yunanistan arasında daha geniş, çok sektörlü koordinasyonun yolunu açacak gelecekteki işbirliği fırsatlarını sunma fırsatı sunduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı, iki dost ülke arasındaki kapsamlı bir stratejik anlaşmanın, esas olarak ticaret ve yatırım çekmeye ve çeşitli sektörlerde ikili işbirliğini artırmaya odaklanacak olan karşılıklı yarar sağlayan ekonomik ilişkinin temellerini atacağını belirtti.

Ziyaretin oturum aralarında Dr. Al Jaber, Yunan hükümet bakanlarıyla Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis ve Kalkınma ve Yatırım Bakanı Spyridon-Adonis Georgiadis da dahil olmak üzere bir dizi toplantı yaptı. Toplantıya katılanlar, karşılıklı ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası karşılıklı ilgi alanlarındaki gelişmeleri geliştirme yollarını tartıştılar.

Ziyaret, iki ülkeden temsilcilerin ticaret ve yatırım, enerji, kültür, turizm, altyapı, bankacılık ve finans ve güvenlik gibi çeşitli sektörlerde ortak çabaları artırmak için teknik çalıştaylar düzenlediğini gördü.

BAE ve Yunanistan arasındaki diplomatik ilişkiler 1976'da başladı. Yunan Büyükelçiliği ilk kez 1989 yılında ülkenin başkenti Abu Dabi'de açıldı. Kasım 2008'de BAE Atina'daki büyükelçilik merkezini açtı.

Kaynak: wam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?