Zevahiri'den Suriye'deki gruplara çağrı

El Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin dün gece bir ses kaydı yayınlandı. Zevahiri bu kayıtta Suriyeli muhalif gruplara birbirileriyle savaşmamaları çağrısında bulunuyor

Zevahiri'den Suriye'deki gruplara çağrı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

El Kaide lideri Eymen Zevahiri Suriye'de Beşar Esad rejimine karşı savaşan gruplara bir çağrıda bulundu. Zevahiri, kendi aralarında da birtakım çatışmalar yaşayan bu gruplara, birbirileriyle savaşmamaları ve iç çatışmalarını bitirme çağrısında bulundu. Ancak Zevahiri konuşmasında, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'i hariç tuttu.

Zevahiri'nin dün gece internet ortamında yayınlanan ses kaydında, El Nusra cephesinin geçtiğimiz aylarda Suriye'de öldürülen komutanı Ebu Halid'e önemli yer ayırılmıştı. Zevahiri, Ebu Halid'i öven ifadeler kullanarak, onu öldürenlerin yanlış yaptığını söylüyor. 

Ebu Halid'e düzenlenen saldırıyı IŞİD'in gerçekleştirdiği belirtiliyor. Zevahiri, Ebu Halid'i öldüren grupların kesinlikle doğru yapmadıklarını söylüyor. Zevahiri, Müslüman mücahitlerin birbirilerinin kanını dökmemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yüzden, Suriye'de Beşar Esad rejimine karşı savaşan, İslami Cephe, El Nusra Cephesi gibi grupların adını saymakla birlikte IŞİD'in adını hiç söylemedi. Zevahiri adını saydığı grupların aralarındaki savaşı bitirmeleri çağrısında bulundu.

Suriyeli ulema da IŞİD'in hariciler gibi davranarak, Suriye'de rejime karşı savaşan Müslüman gruplara saldırılar düzenlediğini ifade ediyor. 

Diğer taraftan IŞİD'in Beşar Esad adına muhalif gruplara saldırılar düzenlediği ve muhalefet arasına tefrika soktuğu da Suriye'deki muhalif gruplar tarafından dile getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39