Zika virüsü ilk Uganda'da ortaya çıkmış

İlk kez 1947'de Uganda'daki Zika ormanlarında yaşayan maymunlarda görülen Zika virüsü, 1952'de insanlarda da görülmeye başlamıştı.

Zika virüsü ilk Uganda'da ortaya çıkmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Patlayarak yayılan ve hücrelerde yaşayabilen Zika virüsü 60 yıl önce Uganda'nın Zika ormanlarında ortaya çıktığı bildirildi.

Virüsle ilgili açıklama yapan Ugandalı araştırmacı Gerald Mukisa, bölgede virüsün olduğunu yeni öğrendiklerini ve konuyla ilgili az sayıda kişinin endişe duyduğunu kaydetti.

Uganda Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada, "Uganda'da böyle bir salgın yok ve biz de bu virüs görülmedi" ifadelerini kullandı.

Brezilya'da salgın şeklinde ilk kez 2015'in mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes'in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerika kıtasında bir yıl içinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsünden etkileneceği tahmininde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 15:11
banner53
YORUM EKLE

banner39