banner15

Almanlar her tarafta galip

Osmanlı basınında bu hafta İstanbul’da yayınlanan İkdam Gazetesi’nin 5, 6,7 Eylül 1914 tarihli nüshalarında ilk olarak Avrupa’daki cephelerde devam etmek olan savaşa ilişkin haberler öne çıkıyor.

Almanlar her tarafta galip

 Emre Gül / Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Fransız istihkâmlarının savaşmadan düştüğü ve Maubeuge (Moböj) haricindeki bütün kuzey savunma hattının Almanların eline geçtiği bilgisi verilen haberlerde Avusturya’dan gönderilen motorlu ağır bataryaların olağanüstü hız kabiliyeti sebebiyle sonuca etki ettiği ifade ediliyor. Batı Alman ordusu ileri harekâtına devam ederken, Bavyera veliahdıyla General Oberst Fon Hindenburg’un orduları önünde Fransız Lorraine savunma hattında pek çok kuvvetlerinin bulunduğu da aktarılan bilgiler arasında.

 

Savaşa dair dikkat çekici diğer bir haber ise, Almanlar tarafından esir alınan Rus askeri sayısının 90.000 ‘e ulaşmış olması. Bu bilgiyi veren Alman Genel Karargâh kumandanı Fon Eştayn  “İtilaf güçlerince Prusya orman ve bataklıklarına terk edilmiş top ve askeri malzeme miktarını da şimdiden tahmin etmek mümkün değildir.” diyor. 

Alman ordularının Reims’i işgal ederek büyük bir başarıya imza attıklarına değinilen haberlerde Paris yolunun açıldığı, Alman piyadesiyle topçusunun önünde hiçbir engel kalmadığı ve Paris civarında çatışmaların başladığı ifade ediliyor.  Bu başarılar üzerine Paris’te Fransızların kaçmakta oldukları, Viyana’da şenlikler yapıldığı ve Berlin’de halkın tezahüratlarda bulunduğu haberleri de göze çarpıyor.

 

 İstanbul’da ise seferberlik halinde olan şanlı askerimiz ve ordumuz için Medine halkının hediye olarak göndermek üzere büyük bir şevk ve sevinçle hurma topladığını yazan gazete, Libya’nın da gündemde olduğu bugünlerde “Jön Türk” kaynaklı diğer bir haberinde Bingazi’den gelen bilgilere göre İtalyan işgaline karşı olan kabilelerin şehir civarında silahlanmış olduklarını ve yakında büyük çatışmaların meydana gelebileceğini yazıyor.

 

Son olarak Azınlık Vakıfları mallarının iadesi kararı gündemdeyken Yunanistan’a ilhak olunan topraklarda yaşayan Müslümanların durumuna dikkat çekiyor gazete, Yunan hükümetinin Müslümanların sahip olduğu hakları ve vatandaşlık hukukunu yapılan anlaşmalara aykırı olarak ihlal ettiğini aktardıktan sonra, buradan İstanbul’a gelen bazı kimselerin Dışişlerine müracaat ederek haklarının korunmasını talep ettiklerini bildiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 02:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35