banner39

Atlama rekorları

Osmanlıca basında bugün, Dünya atlama rekorlarına dair bir haber yer alıyor

Osmanlı basınında bugün 17.12.2011, 01:18 17.12.2011, 01:20
Atlama rekorları

Emre Gül / Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

Servet-i Fünun Dergisi, Nr: 159

Atlama Rekorları

Spor, yarış kadimden beri insanların meyl ü inhimak gösterdikleri bir mümarase, bir maharet, yahut bir eğlencedir. Zaman zaman bunun eşkâli de değişebilir Eski olimpiyat oyunlarından beri, medeniyetin tarzına göre tahvilat göstermişlerdir. Yeniden tesis edilmiş olan olimpiyatlar bu noktadan eskisinden farklıdır. Bununla beraber öyle yarışlar da var ki eskiden ne ise yine o: koşmaca, atlamaca... gibi.

Bir zaman evvel adım atlamaca çocuklarımızın oyunları arasında bir mevki tutardı. Cündilikte atlara mani atlatmak, buna alıştırmak lâzımeden görülürdü. At yarışlarında hala bu adet cari.

Hiçbir şeyde, hele sporda, Avrupalılardan geri kalmak istemeyen Amerikalılar atlamacada da cihan rekorunu kazanmak istiyorlar.

New York’da Brooklyn Köprüsü’nden yahut Londra’da Waterloo Köprüsü’nden nehre atlamak, mümarasat-ı bedeniye ile adalata ve easab, aynı zamanda iradeye kuvvet vermekten ziyade yüzgeçlik maharetine ait bir mesele.

Amerikalılar kara atlamalarında yalnız insanları yarışa sevk etmekle kalmıyorlar. Atlara, son senelerde yarışları moda olan köpeklere de yüksek atlamayı talim ediyorlar.

Amerika’da insanlar arasında atlamada cihan rekorunu kazanan Hart Hobart isminde bir zencidir. Bir hamlede 7,80 metreyi atlamaktadır. 1896 ‘da Atina Olimpiyatları’nda Hoyt ismindeki bir Amerikalı yüksek atlamada 3,30 metre atlayarak o zamanın rekorunu kazanmıştı. Otuz sene sonra Norveçli Şarl Hoff 4, 05 metre atladı. Atlama şampiyonu oldu. Biraz sonra Amerika talebesinden Karl 4, 27 metre atladı. Yine rekoru Amerikalılara geçirdi.

Amerikalıların yarış atlarından Kings Owen 2,30 metre manilerden atlayarak atlamada birinciliği kazanmıştır.

Yine Amerikalıların yüksek atlamaya alıştırdıkları köpeklerden Bebi ismindeki tazı 4 metre yüksek mani atlamaktadır. Bu köpeğin kıymeti bizim paramızla 10,000 liradır.

(Sağ üst resim) Mani atlama cihan rekorunu kazanmış olan, 2,30 metre yüksek mani atlayan Amerika yarış atı Kings Owen

(Sağ alt resim) Mani atlamada cihan rekorunu kazanan, 4 metre yüksek mani atlayan bir köpek: Amerika’da Boston’da Mister Şav’ın “Bebi” ismindeki tazısı. (Kıymeti paramızla 10,000 lira)

(Soldaki resim) Amerika’da bir hamlede 7,80 metre mesafeyi atlayan “Hart Hobart”

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?