banner39

Çanakkale savaşı hakkında resmi tebliğ

Osmanlı basınında bugün, 1915 Temmuz’unda devam etmekte olan Çanakkale’deki kara savaşlarına ilişkin resmi tebliğ, Sultan Mehmet Reşat’ın sağlık durumu ile ilgili rapor, iftar sofrasında buluşan devlet zirvesi ve İngiliz İçişleri bakanının nutku öne çıkıyordu.

Osmanlı basınında bugün 14.07.2011, 01:12 14.07.2011, 15:50
Çanakkale savaşı hakkında resmi tebliğ

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

İkdam Gazetesi 14 Temmuz 1915

Resmi Tebliğ

1 Temmuz sene 331 tarihiyle genel karargâhtan tebliğ olunmuştur:

1-Çanakkale cephesinde 29-30 Haziran gecesi Arıburnu’nda sağ cenahımızdan çıkarılan keşif kolları düşman siperlerinden sandık dolusu bomba kalıplarını ganimet olarak aldılar. Bu cenahta siperlerimize yaklaşmaya çalışan düşman askerleri uzaklaştırıldı. Sol cenahta düşman baskın korkusundan sabaha kadar aydınlatma tabancalarını ateşlemiş ve boşluğa devalı olarak piyade ateşi açmıştır.

2-Güney’de Seddülbahir’de 30 Haziran sabahından itibaren bütün cephede hafif topçu ateşi devam etti. Öğleden sonra saat dörtte düşmanın şiddetli topçu atışlarının ardından sol cenahımıza tekrar tekrar yapılan düşman saldırıları mukabil süngü hücumlarımızla def edilmiş ve düşmana büyü kayıplar verdirilmiştir. Bundan başka 29 Haziran’da bu cenahtaki siperlerimizden bir kısmına yaklaşıp kalmış olan düşman dahi bu taarruzlarımız neticesinde yerlerinden çıkarılarak geriye sürülmüşlerdir.

 

Padişahın Sağlık Durumu

Resmi tebliğ:

Padişahın baştabibi tarafından verilen rapor suretidir:

Padişahın ateşi 36,6 derece ve nabızları 80’dir. Padişahımızın sağlık durumu gayet iyi olup Allah’a hamd olsun iyileşme sürecine girmiş olduklarını müjdeleyen işbu rapor takdim kılındı. 1 Temmuz 331 Çarşamba (Milli)

Padişah iftarı-Meclis-i Ayan ve Mebusan başkanlarıyla vekiller heyeti dün akşam Yıldız Sarayı’na giderek Çit kasrında padişahlara yakışır bir surette hazırlanmış iftarda hazır bulunmuşlardır. Sadrazam paşa iftardan sonra Ayan ve Mebusan ve vükela adına padişahın yüksek katına tebriklerini arz ederek sultanın iltifata mazhar olmuştur.

 

 

 

İngiliz İçişleri Bakanının Nutku

Berlin 13 (B)-Amsterdam ‘dan İngiliz İçişleri Bakanı Simon, geçen Cumartesi günü Leten asker alma meclisinde bir nutuk irad eylemiştir. Bakan, nutkunun sonlarında İngiltere’nin bundan böyle daha fazla bir gayret göstermesi lüzumundan bahsetmiş, aksi takdirde kendisinin şimdiye kadar uğradığı mağlubiyetlerden daha müthiş bir hezimete maruz kalacağını söylemiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?