banner39

Hindistan, istiklal mücadelesine hazırlanıyor

Osmanlıca basında bugün, Mahatma Gandi’nin, Hindistan’daki İngiliz hükümetine karşı yaptığı sivil itaatsizlik çağrısı öne çıkıyor

Osmanlı basınında bugün 04.12.2011, 21:54 05.12.2011, 09:54
Hindistan, istiklal mücadelesine hazırlanıyor

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi-6 Aralık 1921-Nr: 271

Hindistan, İstiklal Mücadelesine Hazırlanıyor

Hint rüesa-yı marufesinden “Gandi” pek mühim teşvikatta bulunarak ahaliyi İngiliz kanunlarına adem-i itaate(itaatsizliğe) ve askerleri ordudan firara davet eylemektedir.

Antalya: 5(Muhabir-i mahsusumuzun telgrafıdır)-Londra’dan Fransız gazetelerine bildiriliyor: Hindistan’dan vürud eden haberler vaziyeti pek vahim ve muhlik olarak tasvir etmektedirler. Hint hareket-i milliyesi reisi Gandi, Delhi Konferansı’nda irad eylediği bir nutukta Hintlileri, İngiltere tarafından vazi’ edilen Hint kavaninine adem-i itaate sevk etmek üzere icra ettiği propagandaya bir ihtilal-i dahili propagandası nazarıyla bakılması lazım geldiğini söylemiştir. Bu adem-i itaat Hintliler arasında tevsi’ ederek umumi bir şekil aldığı vakit hükümet acze mahkum olacak ve kavanin ve nizamatı artık tatbik ettiremeyecektir.

Gandi, silah ile hareketi tekbih etmekle beraber propagandada en salim ve müessir usulün efradı, İngiliz Hint Hükümeti’ne itaat etmemeye ve terk-i silah veya ordudan firara icbar eylemek olduğunu beyan etmektedir.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?