banner39

İngilizler yola gelmeye başlıyorlar mı?

Osmanlı basınında bugün, İngiltere’nin devlet çıkarları gözetilerek barış müzakerelerine başlanmasına dair Rusya’ya yaptığı teklif ile ABD Başkanı Wilson’a yöneltilen eleştiriler yer alıyor.

Osmanlı basınında bugün 06.12.2011, 00:12 06.12.2011, 12:06
İngilizler yola gelmeye başlıyorlar mı?

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

7 Aralık 1917-Tercüman-ı Hakikat Gazetesi

İngilizler yola gelmeye başlıyorlar mı?

Bern, 6 Kânunuevvel (K)-(Dail Niyon) Lordlar kamarası azasının imzalarını muhtevi bir beyanname neşr ediliyor. Bu beyannamede, İngiltere’nin menafi’ milliye ve meşruasını muhafaza edecek bir uzlaşma sulhu akdi zımmında müzakerat(ın) Rusya’ya gerekmesi(tiği) tavsiye olunmaktadır.

 

Siyaset

Yeni bir blöf

Amerika Reisi Wilson’un zamanımızın en büyük blöfçüsü olduğu malumdur. Bu zat zaman zaman temayişkarane hareketler icra ederek âlemi kendisinden bahsettirmekten zevk alır. Vakti ile muharebenin en had bir devrinde gayet vasi’ bir sulh programı ile meydana atılarak sulha teşne olan beşeriyet için müstahlis bir mehdi vaziyetini aldı. Fakat pek az zaman mürur ettikten sonra bunun sırf bir şarlatanlıktan ibaret olduğunu tayin etti. Anlaşıldı ki Mister Wilson beşeriyete sulh tebşiratını ilan ederken muharebeye hazırlanıyormuş ve hem teklif vekaini en küstah bir tarzda red edenlerin lehine olarak hazırlanıyormuş!

Mister Wilson bundan sonra da pek çok blöfler yaptı. Lakin ilk büyük blöfün tevellüd etmiş olduğu umumi nefret artık bu siyaset aktörünün bütün sıyt ü mevkiini kırmıştı ve yaptığı nümayişlere ehemmiyet verilmiyordu.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?