banner39

Elçilik sadırganı FETÖ ile bağlantılıymış

ABD Büyükelçiliği'ne yönelik hazırlanan emniyet raporunda, zanlının FETÖ ile bağlantılı olduğuna ilişkin tespitlere yer verildi

Polis Adliye 07.09.2018, 11:07 07.09.2018, 11:30
Elçilik sadırganı FETÖ ile bağlantılıymış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada emniyet birimleri savcılığa raporlarını sundu. Raporda, üç tutukludan Ersin Bayram’ın FETÖ ile bağlantısına ilişkin tespitlerr yer verildiği açıklandı. 

20 Ağustos tarihinde ABD Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıya ilişkin olarak yürütülen soruşturmada, binaya silahlı saldırıda bulunan Ahmet Çelikten ve aynı araçta bulunan vale Osman Gündaş ile Gündaş’ın patronu Ersin Bayram tutuklanmıştı. Emniyet, işadamı Ersin Bayram'a ait dijital materyaller üzerinde yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu.

ZANLI, JOHN BASS İLE FOTOĞRAF ÇEKİLMİŞ

Bayram’ın telefonu üzerinde yapılan incelemede, şüphelinin 2015 yılında eski ABD Büyükelçisi John R. Bass ile fotoğraf çekildiği belirlendi. Bayram, ifadesinde fotoğrafı şöyle anlattı: “O dönemde müdürlüğünü yaptığım şirketin faaliyetleri bünyesinde, merkezi New York’ta bulunan Türk Amerikan Ticaret Odası yetkililerinden Ömer Bey tarafından ABD Büyükelçiliği’nde yapılacak olan kokteyle kendilerini temsilen katıldım ve Bass ile de resim çektirdim.”

Emniyet raporunda, Türk Amerikan Ticaret Odası’nın FETÖ’nün kurduğu bir sivil toplum kuruluşu olduğu, FETÖ’nün etkin isimlerinden Faruk Taban tarafından yönetildiği yazıldı.

17-25 SONRASI BAĞLANTIM KOPTU

Ersin Bayram, Emniyet’teki ifadesinde 17-25 Aralık sürecinden önce FETÖ ile irtibatlı HÜRSİAD isimli derneğin üyesi olduğunu, Zaman gazetesi ve Sızıntı dergisi aboneliğinin bulunduğunu anlatarak, “17/25 Aralık’tan sonra bu yapı ile bağlantılarımı tamamen kopardım” dedi.

Ancak emniyet güçlerinin elde ettiği delillerde zanlının FETÖ ile irtibatının devam ettiğine dair doneler dikkat çekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?