banner39

Muğla Üniversitesi'nde tehlikeli gerginlik

Muğla Üniversitesi'nde öğrenciler arasında meydana gelen kavga büyüyünce polis olaya müdahalede bulundu bazı öğrenciler yaralandı

Polis Adliye 13.05.2015, 14:54 13.05.2015, 14:54
Muğla Üniversitesi'nde tehlikeli gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Şerzan Kurt'un 5. ölüm yıldönümünde, olaylar çıktı.

İki grup arasında çıkan kavgada 10 üniversite öğrencisi yaralandı. Olaylara müdahale eden polis ekiplerinin attığı ileri sürülen gaz fişeğinin isabet ettiği bir öğrenci de başından yaralandı.

Muğla'da, 12 Mayıs 2010 gecesi Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Şerzan Kurt polis kurşunuyla başından vurularak hayatını kaybetmişti. Şerzan Kurt'un ölümüne neden olan olayların 5. yıldönümü nedeniyle 200 kişi Pazartesi günü Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı. Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasında, Kurt'un öldürülmesine tepki gösterildi. Açıklamaya, Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği, HDP milletvekili adayları, HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Gün boyu süren anma etkinliklerin ardından Sınırlık Meydanı'ndan ayrılmayan grup, daha sonra kalabalık polis ekipleri eşliğinde salı günü sabaha karşı saat 03.00 sıralarında sessiz bir yürüyüş gerçekleştirerek, Şerzan Kurt'un vurulduğu yere bir kez daha karanfil bıraktı. Yaklaşık 500 kişi, karanfil bıraktıktan sonra bu defa da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin bulunduğu 6 kilometre mesafedeki Kötekli Mahallesi'ne yürüyüşe geçti. Gruptakiler Kötekli'ye vardığı sırada karşıt görüşlü öğrencilerle karşı karşıya geldi. İki grup arasında başlayan sözle kavgada biranda taşlar havada uçuştu. Bu arada polise de taş atıldı. Polis gruba biber gazı ve TOMA'yla müdahale etti. Parke taşlarını sökerek birbirlerine atan öğrencilerden 9'u yaralandı.

Çıkan olaylarda 1 öğrenci de polisin attığı ileri sürülen gaz fişeği kapsülünün başına isabet etmesiyle yaralandı. Ambulanslarla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ayakta tedavileri yapılan 10 öğrencinin tamamı tedavilerinin ardından taburcu edildi. Daha sonra dağılan gruptakilerden gözaltına alınan ise olmadı.

Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?