banner15

Rumlar için casusluk yapan Türk’e 18 yıl hapis

KKTC’de Rum yönetimi lehine casusluk yapan Mehmet Besimoğlu hakkındaki iddiaları kabul etti. Besimoğlu'nun 18 yıl hapse mahkum edilmesi bekleniyor

Rumlar için casusluk yapan Türk’e 18 yıl hapis

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) tutuklu bulunan Mehmet Besimoğlu'nun Rumlara casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılandığı bildirildi. Rumlar için 5 yıl boyunca çalıştığını itiraf eden Besimoğlu'nun, 18 yıla kadar hapis cezası alabileceği açıklandı. 

Besimoğlu'nun, çektiği askeri birliklerin fotoğraflarını 'Yorgo' kod adlı Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) mensubuna teslim ettiği öğrenildi.

Gazimağusa’da polise yakalandı

Gazimağusa'da askeri birliklerin fotoğraflarını çekerken yakalanan Mehmet Besimoğlu, polise beş sayfalık gönüllü ifade verdi. Besimoğlu, ifadesinde, Gazimağusa'daki askeri birliklerin ve kiliselerin fotoğraflarını 200- 300 euro karşılığında çektiğini itiraf etti. Besimoğlu'nun yaklaşık 250 kare fotoğrafladığı belirlenirken, casusluk karşılığında aldığı ücreti Rum tarafındaki bankadan kendisi için açılan hesaptan çektiği belirtildi. 

Pişmanlık duyduğunu söyledi

Mehmet Besimoğlu'nun, Rumlara casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Mahkemeye çıkarılan Besimoğlu, KİP ajanıyla nasıl tanıştığını anlattı. Rum ajanın, İngiliz üsler bölgesindeki işlemine yardımcı olduğunu belirten Besimoğlu, "Bu şahıs, benden askeri birliklerin fotoğraflarını çekmemi istedi. Ben de kabul ettim. Her 2- 3 ayda bir fotoğrafları Rum şahsa hafıza kartında teslim ediyordum. Rum'dan da boş hafıza kartı alıyordum" ifadelerini kullandı. 

Rum ajana fotoğrafları teslim ettikten sonra karşılığında 200- 300 euro aldığını kaydeden Besimoğlu, yaptığından pişman olduğunu söyledi.  
 

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35