banner15

330 Suriyeli daha Türkiye'ye geçti

Ülkelerindeki iç karışıklıktan dolayı kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere 330 kişi daha eklendi.

330 Suriyeli daha Türkiye'ye geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyelilerin Türkiye’ye en çok kaçak giriş yaptıkları Güveççi (Nişrin) köyünden, sabahın erken saatlerden itibaren geçmeye başlayan Suriyeliler için sınırda geniş güvenlik önlemleri alınırken bölgeye çok sayıda minibüs, ambulans ve sağlık ekibi sevk edildi.

Suriye’nin Türkiye sınırına en yakın köyü olan Belengöz köyünde bugün saat 14:00 ile 17:00 saatleri arasına hareketli saatler yaşandı. Bölgede zaman zaman silah seslerinin de duyulduğu, Suriyeli askerlerin attığı bir kurşunun sekerek Türkiye tarafına geldiği ve Suriyeli askerlerin kaçmaya çalışan kendi vatandaşlarının üzerine ateş açtığı iddia edildi.

Karışıklıktan dolayı ülkelerinden kaçarak sınırdan kaçak olarak Türkiye’ye geçen 300 Suriye vatandaşı ise minibüslerle Yayladağı’ndaki Çadır kentlere yerleştirildi.

Türkiye sınırın öbür tarafında ise çıplak gözle bile görünen, yüzlerce Suriye vatandaşı çadır kurarak Türkiye’ye geçmek için bekliyor. Geçişlerin yarın da devam edeceği tahmin ediliyor.

HATAY VALİLİĞİNDEN YALANLAMA

Öte yandan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bazı internet sitelerinde yer alan, ülkelerindeki iç karışıklık dolayısıyla Yayladağı ilçesi Güveççi köyü yakınlarında Türkiye'ye geçmek isteyen bir grup Suriyelinin üzerine Türk askerleri tarafından ateş açıldığı iddialarının tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğunu söyledi.

Lekesiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün saat 10.30 sıralarında 368 No'lu Huduttaşı mevkisinin karşısında bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti'ne ait Aynbayda köyüne bir grup Suriyeli askerin girdiği ve ev ev dolaşmaya başladığının gözlendiğini belirtti.

Aynı saatlerde köyden silah seslerinin geldiğinin duyulduğunu ve hemen arkasından bir grup sivil Suriyelinin toplu halde bahsi geçen Huduttaşı mevkisinden Türkiye topraklarına doğru kaçmaya başladığını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

''330 kişi olduğu tespit edilen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkemize girişlerine anında izin verilmiş beraberlerinde yaralı olarak getirdikleri iki şahıstan birinin ölmüş olduğu görülmüş, diğeri ise bölgeye sevk edilen ambulansla Antakya Devlet Hastanesine gönderilmiştir. Diğer 329 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı Yayladağı merkezde bulunan çadır kente yerleştirilmiştir. Bir kez daha ifade etmek isterim ki; Türk askerinin Türkiye'ye sığınmak isteyen Suriyelilere ateş açtığı ve açılan ateş sonucunda 1 Suriyelinin öldüğü 1'inin de yaralandığı haberleri tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.''

Lekesiz, konunun, Yayladağı'ndaki geçici çadır kentte barınan Suriyelilerce duyulması üzerine gösteri düzenlendiği ve aynı zamanda çadırkent sakinlerinin Türkiye Cumhuriyeti'ne olan şükran duygularını ifade ettiklerini de sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 21:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35