banner39

35. madde kaldırılıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Vesayet anlamına gelebilecek alt yapı gözden geçiriliyor" dedi.

Politika 04.04.2012, 23:50 05.04.2012, 09:56
35. madde kaldırılıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, darbecilerin en büyük dayanağı olan 35. maddenin kaldırılacağını söyledi.

Çelik NTV canlı yayınında "Vesayet anlamına gelebilecek alt yapı gözden geçiriliyor" dedi.

AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar'da, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değişmesi için kanun teklifi verdi. Parti yönetiminin de bu yönde verilen kanun teklifi üzerinde çalışma başlattığı öğrenildi.

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinde, "Silahlı Kuvvetler'in vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kollamak ve korumaktır." deniyor.

Tayyar'ın teklifinde bu madde, "Silahlı Kuvvetler'in vazifesi Türk yurdunu korumaktır" şeklinde değiştiriliyor.

ÇELİK: DEVLETİN DEVAMLILIK PRENSİBİNDEN HAREKETLE 12 EYLÜL DAVASINA MÜDAHİL OLDUK

AK Parti Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, devletin devamlılık prensibinden hareketle AK Parti Hükümeti'nin 12 Eylül darbe davasına müdahil olma kararı aldığını hatırlatarak, AK Parti TBMM grubunun da 27 Mayıs 1960 darbesinden bu yana yapılmış tüm darbelerle ilgili olarak bir meclis araştırma önergesini bugün TBMM başkanlığına verdiğini belirtti.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül darbesi ve darbecilerinin yargılanması için AK Parti'nin gerekeni yaparak, Anayasa değişikliğinin 12 Eylül 2010'da yapılan halk oylamasıyla gerçekleştirdiğini anımsattı.

Halk oylamasının sonucu olarak 12 Eylül darbesinin iki liderinin bugün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılanmaya başlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Ceza Usul Yasasının ilgili hükümleri gereğince, 12 Eylül 1980 tarihinde, AK Parti kurulmamış olduğundan, darbenin mağduru partililerimiz davaya bireysel olarak müdahil olacaklardır.

Devletin devamlılık prensibinden hareketle AK Parti Hükümeti, davaya müdahil olma kararı aldığı gibi çoğunluğunu AK Parti'nin oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi de müdahil olma iradesini ortaya koymuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti grubumuz, 27 Mayıs 1960 darbesinden bu yana yapılmış tüm darbelerle ilgili olarak bir meclis araştırma önergesini bugün TBMM başkanlığına vermiştir.''
 

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?