AB ve Irak'taki siyasi suçlular geri dönecek

PKK'dan ayrılıp Bölgesel Kürt Yönetimine sığınan vatandaşların ülkeye dönmeleri sağlanacak. Siyasi suçlarından dolayı AB ülkelerine sığınan mülteci konumunda bulunan isimler ülkeye geri dönecek

AB ve Irak'taki siyasi suçlular geri dönecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, ay sonuna kadar netleşmesi beklenen yol haritasını değerlendirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda yürütülen, Çözüm Süreci’ne ilişkin yol haritası çalışmasının bu ay içinde tamamlanması bekleniyor. Çalışmanın hemen ardından eylem planına geçecek olan hükümetin, yılbaşından önce bazı somut adımlar atması bekleniyor.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, gelişmeleri yakından takip eden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Çözüm Süreci'nde gelinen noktayı ve atılması beklenen adımları şöyle değerlendirdi.

- Mahmur Kampı boşaltılarak mülteci statüsündeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye geri dönecek.

- PKK'dan ayrılıp Bölgesel Kürt Yönetimine sığınan vatandaşların ülkeye dönmeleri sağlanacak. Siyasi suçlarından dolayı AB ülkelerine sığınan mülteci konumunda bulunan isimler ülkeye geri dönecek.

- Suça bulaşmamış PKK'lıların ülkeye dönmeleri sağlanacak. Bu durumdaki PKK’lıların sosyal ve siyasal uyumları için rehabilitasyon programı hazırlanacak.

- İzleme Kurulları oluşturularak sürecin takibi sağlanacak. Bu konuların hepsi şu an masada.

- Bu ayın sonunda tamamlanması hedeflenen yol haritasının ardından, eylem planı aşamasına geçilecek.

Yılbaşına kadar bazı somut adımların atılacağı biliniyor. 2015 yılının ise, çözüm sürecinin meyvelerinin alınacağı bir dönem olacağını düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2014, 09:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35