banner39

Abbas: Kudüs ismini siz verdiniz

Türkiye’ye defalarca teşekkür eden Filsitin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Bir gün Kudüs’te sizleri karşılamayı umuyoruz. Çünkü Kudüs’e Kudüs ismini siz verdiniz” dedi.

Politika 11.12.2012, 22:19 12.12.2012, 09:19
Abbas: Kudüs ismini siz verdiniz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Filistin'in BM'de gözlemci üye ülke olması dolayısıyla Filistin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından Swiss Otel'de onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.

Burada konuşan liderler İsrail’e ve ABD'ye mesajlar gönderdi. Abbas, BM’de gözlemci devlet olmalarının ardından BM’ye bağlı kuruluşlardan olan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurup başvurmayacakları konusunda, İsrail’in isteklerini yerine getirmemesi halinde “Bizim de yasal yollarla söyleyeceklerimiz olacaktır” dedi.

Bundan sonra Türkiye’nin diplomatik ve yasal deneyimlerine ihtiyaç duyacaklarını söyleyen Mahmud Abbas, İsrail işgalinin bitmesinin müzakerelerle mümkün olacağını söyledi. Ancak bu müzakerelere zemin oluşması için Filistinli tutukluların geri dönmesi, 1967 sınırlarının kabul edilmesi ve İsrail’in yeni yerleşim yerleri inşasını durdurması gerektiğini söyleyen Abbas, “İsrail bunları istemezse bizim de yasal yollarla söyleyeceklerimiz olacaktır” dedi.

KUDÜS'E İSMİNİ SİZ VERDİNİZ

Türkiye’ye ve Türk halkına defalarca teşekkür eden Abbas, “Bir gün Kudüs’te sizleri karşılamayı umuyoruz. Çünkü Kudüs’e Kudüs ismini siz verdiniz” dedi.

Bilindiği gibi Kudüs'ün ismi Osmanlı döneminde Kuds-ü Şerif idi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?