banner15

Abdullah Gül: Aramızda konuşacağımız konular

Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti Genel Başkanlığı konusunda "Günü geldiğinde aramızda konuşacağımız konular" dedi. Gül, gezilerinde çekilen fotoğrafların yer aldığı serginin açılışını da yaptı.

Abdullah Gül: Aramızda konuşacağımız konular

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Beyoğlu Özel Karaköy Rum Ana ve İlköğretim Okulu'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçıları Fotoğraf Sergisi'nin açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, "Sayın Arınç'ın dün bir tespiti vardı. Talep olursa sizin genel başkan adayı olabileceğinizi söyledi. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, "Bunların şimdi sırası değil. Seçim sürecindeyiz. Ben nihayetinde AK Parti'nin kurucusuyum. Bunlar günü geldiğinde kendi aramızda paylaşıp, konuşacağımız konular" cevabını verdi.

TIR ŞOFÖRLERİNİN SERBEST BIRAKILMASI

Cumhurbaşkanı Gül, "Musul'daki tır şoförleri serbest bırakıldı. Konsolosluk görevlileri hakkında bir ilerleme olabilir mi? Bir müjdeli haber gelebilir mi?" sorusu üzerine, bu işlerin zor olduğunu, zorla rehin tutulan, alıkonulan insanların getirilmesinin ve onların hayatının çok önemli olduğunu söyledi.

Bu yüzden bu işlerin sabır, titiz bir çalışma istediğini ifade eden Gül, daha önce farklı coğrafyalarda, Afganistan'da bu şekilde çok sayıda olayın olduğunu ve oradaki kişilerin titiz bir çalışma neticesinde kurtarıldığını anlattı.

Gül, "Musul Başkonsolosumuz başta olmak üzere oradaki personelle ilgili neticeyi de bu şekilde sağsalim getirmek için gayet kararlı ve titiz çalışmalar devam ediyor. Onlar da geldiğinde hep beraber daha büyük sevinç yaşarız" diye konuştu.

"ÇOK DOLU 7 YIL GEÇTİ"

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin "Fotoğraflar 7 yılın özetiydi. 'Dolu dolu 7 yıl yaşadım' diyebilir misiniz?" sorusu üzerine, 11. cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatarak, çok dolu 7 yıl geçtiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunlar muhakkak ki tarihçilerin yazacağı, çok büyük olayların yaşandığı, benim cumhurbaşkanı seçilme sürecim olağanüstü bir dönemdi. Ama 7 seneyi bitirdikten sonra şöyle bir mutluluğum var; 'O zaman bu adam cumhurbaşkanı olmasın' diye konuşanların büyük bir kısmı bugün gelebildikleri tek devlet kapısı. Ben de dolayısıyla hepsine kucağımı açtım. Bugün o duyguları bittiğini görmekten büyük bir memnniyet duyuyorum. Nihayet, demokratik bir ülkenin seçilmiş insanlarıyız. Seçilmiş insanların hepsinin süresi vardır. Bu süre içerisinde sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeleri beklenir. Süreler bittikten sonra bunu halk takdir eder. O açıdan gayet doğrusu gönlüm rahat bir şekilde bu 7 yılın sonuna gelmiş vaziyetteyim. 28 Ağustos'ta  bildiğiniz gibi Anayasa'ya göre görev sürem bitiyor. Yeni cumhurbaşkanlığı seçilme süreci başladı. Adayları hepsi belli oldu, resmi müracaatları oldu. Şimdi artık Türkiye'ye yakışır şekilde, demokrasiye yakışır şekilde ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanlığı sürecinin içinden hepimizin büyük başarıyla çıkmamız da Türkiye'nin muhakkak başarısı olacaktır."

"KENDİSİNE BAŞARILAR DİLEDİM"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP ve MHP'nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmelerine ilişkin soruya da ''Bir cumhurbaşkanı adayı nezaket ziyareti yapmak isteyince şüphesiz ki kabul ettim. Başbakan Erdoğan ile daha önce görüşmüştüm. Kendisine başarılar diledim" karşılığını verdi.

SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Gül, görev süresi boyunca çeşitli gezi ve temaslarında çekilen fotoğraflarının yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçıları Fotoğraf Sergisi'nin açılışını da yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını kıldığı Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camisi'nden Beyoğlu Özel Karaköy Rum Ana ve İlköğretim Okulu'na geldi.

Burada görev süresi boyunca çekilen fotoğraflardan oluşan Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçıları Fotoğraf Sergisi'nin açılışını yapan Gül, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve beraberindeki heyetle sergiyi gezdi.

Gül, ilgiyle incelediği fotoğraflara ilişkin anılarını da paylaştı.

"7 YILIN ÖZETİ"

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, serginin, Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçılarının 7 yıl boyunca çektiği binlerce, belki yüzbinlerce resim arasından seçilen karelerden oluştuğunu belirterek, "Bir nevi 7 yılın özetini yapmışlar" dedi.

Her yere kendisiyle beraber giden fotoğrafçılarının çok yorulduğunu ifade eden Gül, "Her yerde en iyi fırsatı değerlendirmek için daima teyakkuzda durdular. 7 sene boyunca gördüğünüz, herkesin izlediği resimleri çektiler" diye konuştu.

Gül, fotoğrafçıların bir nevi tarihi de belgelediklerini vurguladı.

1MİLYONDAN FAZLA FOTOĞRAF TARANDI

Sergide, Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçıları Ayhan Fırat, Murat Çetinmühürdar, Mustafa Öztartan, İrfan Yıldız ve Mehmet Demirci'nin yaklaşık 1 milyon kare arasından seçilen 50 fotoğrafı bulunuyor.

Ziyarete açılan sergide, Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile Doğubeyazıt'taki İshakpaşa Sarayı'nı ziyaret ederken, Tarabya Köşkü'nde kar yağışı altında yürürken, babası Ahmet Hamdi Gül ile bağ evinde domates toplarken, Erciyes Dağı'nda göçerlerin sofrasına konuk olurken, Nairobi Ulusal Parkı'nda çıtayı severken, Gabon'da deniz kenarında yürürken, Azerbaycan'da balık tutarken, Amerika'da Birleşmiş Milletler toplantısı sonrası bilgisayardan haberleri takip ederken çekilen kareleri yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçıları Fotoğraf Sergisi, 11 Temmuz'a kadar açık kalacak.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 07:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48