banner39

Ağar'a göre Erdoğan son şans

Mehmet Ağar, Kürt meselesinde Başbakan Erdoğan'ın son şans olduğu görüşünde. Ağar'a göre Erdoğan hem batıda hem de doğu için doğru isim

Politika 20.03.2012, 11:48 20.03.2012, 11:52
Ağar'a göre Erdoğan son şans

Bürokrat olduğu dönemde şahin kanatta yer almıştı. Kürt sorununun çözümünde sert politikalar izlendiği günlerdi. Siyaset yaparken ve genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ise 'barışçıl çözüm'den yana tavır takındı. Hem de açık açık. 'Düz ovada siyaset' yaklaşımını cesurca ortaya koydu.

İsmail Küçükkaya, Akşam gazetesindeki köşesinde bugün Mehmet Ağar'ın Kürt sorununa ilişkin sözlerini aktardı.

Küçükkaya, Ağar'ın konuya ilişkin olarak "Tayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı." dediğini söyledi.

Küçükkaya'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

3 AY ÖNCEKİ SOHBET

Pazar günü 'erken Nevruz kutlaması' bahanesiyle sahneye konulmak istenen provokasyonla ilgili yazımı yazarken Ağar'la yaptığımız bir sohbeti hatırladım. Üç ay kadar önceydi. Aramızda uzun ve samimi bir konuşma geçmişti. Onun bir bölümünü burada aktaracağım.

TÜRKİYE KÜRTLERE YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ SAĞLAMAK ZORUNDA

Türkiye, kendi Kürt nüfusuna bütün bölgedeki ülkelere göre çok daha rahat, huzurlu, refah içinde ve mutlaka demokratik standartları yüksek bir yaşam kalitesi sağlamak zorunda. Bu, özellikle Kuzey Irak'taki gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki 20-25 yılın perspektifi açısından hayati önem taşıyor. Takvim, Kürt sorununun uluslararası hale gelmesinden önceki son döneme işaret ediyor. İşte bu nedenle, yeni açılım politikaları ve demokratikleşme hazırlıkları yürütülüyor.

TAYYİP BEY SON ŞANS

'Tayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı. Bölgede çok seviliyor. Kişilik ve kimlik özellikleri nedeniyle bölge halkı çok güveniyor, samimi buluyor. Bir şey daha var. Batıdaki Kürtler. İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde veya batıdaki küçük illerde ve ilçelerde yaşayan Kürtler arasında çok popüler. O kesim zaten mutlak entegrasyondan yana. Devlet, elindeki bu son kozu iyi kullanmalı. Bütün gücüyle Kürt sorununa çözüm arayışında Başbakan'ın yanında yer almalı. Bu, her türlü siyasi pozisyondan daha önemlidir. Memleketin bekasıyla ilgilidir.'

 

Yorumlar (1)
salim 11 yıl önce
Günaydın sayın mehmet ağar, 367 oylamasındayken neredeydiniz veya nasıl davradınız diye size bu millet sormaz mı ? bizler ubutmadık ta ondan. 180 derece dönmek ancak siayesette olur bunu da biliyoruz hep çocukluğumdan beri de gördüm yaşadım.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?