banner39

Ağrı'da BDP'den beklenmedik fark

Ağrı'da başabaş geçmesi beklenen seçimlerde, BDP, AK Parti'ye 3 bine yakın oy fark attı. Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sakık, "Kazanan tek şey barış olmuştur. Onun için bu barış sürecini çok çok önemsiyoruz" dedi.

Politika 01.06.2014, 20:01 01.06.2014, 22:49
Ağrı'da BDP'den beklenmedik fark

Ağrı'da 30 Mart yerel seçimlerinde iptal edilen ve 1 Haziran'da tekrarlanan seçimlerde sandıkların yüzde 91'i açıldı. Başabaş geçmesi beklenen seçimlerde, BDP, Ak Parti'ye 3 bine yakın oy fark attı. İl Belediye Başkanlığı seçiminde BDP yüzde 51.3, AK Parti yüzde 45 oy oranında.

SAKIK: BUGÜN BURADA TEK KAZANAN BARIŞ OLMUŞTUR

Resmi olmayan sonuçlara göre Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık, "Bugün bu topraklarda kazanan tek şey barış olmuştur. Onun için bu barış sürecini çok çok önemsiyoruz" dedi.

Oy sayımlarının yapıldığı 15 Nisan Kapalı Spor Salonu'na gelen Sakık, burada yaptığı açıklamada, açılmayan birkaç sandık kaldığını, kendilerine ulaşmayan o sandıkların seçimin sonucunu etkileme şansı olmadığını söyledi.

AK Parti ile aralarında 5 bin oy farkının bulunduğunu ifade eden Sakık, "Tabii aslında bu seçimi kazanan Türkiye'deki barış sürecidir.  Ağrı halkı barışı çok çok önemsiyor. Kürt halkı barışı çok çok önemsiyor. 30 yıldır bu topraklarda çok acı yaşandı. Bu topraklar acının coğrafyası. Biz geldik bu acının coğrafyasını hep birlikte barışın coğrafyasına nasıl dönüştürebiliriz, halkımızla bunları konuştuk ve tartıştık. Ben ilk geldiğim gün de bunu söyledim. Ben buraya salt bir belediye başkanlığı için gelmiyorum. Barışı önemsediğim için partimiz barışı önemsediği için partimiz Ağrı'yı önemsediği için bu kente geliyoruz. Bu kentte barışın hayat bulması için ülkeye mesaj verilmesi gerektiğini söyledik" diye konuştu.

Sakık, kendilerini sevindiren tek şeyin kentte huzurlu bir seçimin yaşanması olduğunu ancak bazı kuşkularının da bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bizi sevindiren tek şey kentte huzurlu bir seçimin olması. Kuşkularımız, endişelerimiz vardı ama kazısız belasız bir seçim yaşadık. Bunda emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Ağrı halkının sağduyusundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bizim 30 Mart'ta aldığımız seçimi bu kentin selameti için Ağrı'nın kanamaması için Türkiye'nin kanamaması için biz bu seçimleri Ağrı'ya armağan etmiştik, Türkiye'ye ve barış sürecine. Çünkü barış sürecini çok önemsiyoruz. Eğer Ağrı kanamış olsaydı, barış süreci de kanatılmış olacaktı. Bütün Türkiye kanayacaktı. Biz aldığımız seçimi halkımıza ve barış sürecine armağan etmiştik. İyi ki de yaptık. AK Parti'ye buyurun gelin 1 Haziran'da seçimlere gidelim dedik ve yeniden geldik ve katıldık.  Bugün halkımız iradesini tekrar ortaya koydu. Biz bu çalışmaları sürdürürken de Ağrılı'lardan tek gün oy talep etmedik. Çünkü Ağrılı'lar iradelerini ortaya koymuşlardı."

Sakık, kentin sorunları bulunduğunu ve bunları çözmek için çalışacaklarını, gerçekleşen seçim ile bugün bu topraklarda kazanan tek şeyin barış olduğunu ifade ederek, "Onun için bu barış sürecini çok çok önemsiyoruz. Onun için burada hiç kimse bir yenilgi, bir zafer asla... Eğer gerçekten bu barışı önemsiyorsak ve bu barışın aktörleri burada yarışmışsa burada kazanan da barış olmuşsa herkes bu pencereden değerlendirmelidir. Bundan sonra da siyaseti de bu şekilde dizayn etmelidir" şeklinde konuştu.

Kendisinin demokratik siyasetin hayat bulması için buraya geldiğini belirten Sakık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün demokratik siyaset burada hayat buldu. Merkezi hükümet de demokratik siyasetin önündeki engelleri bir an önce kaldırmalıdır, barışı sağlamalıdır. Artık bu topraklarda silah, ölüm, kan, gözyaşının yerine demokratik siyasetin esas alınması gerektiğini, zaten Kürt tarafının istemi de bu doğrultudadır. Merkezi hükümetin de bu noktada yasal düzenlemeleri bir an önce kaldırmalıdır."

İPTAL NEDENİ "YIRTIK OY TORBASI"

YSK ilk etapta 10 oy farkla BDP'li Sırrı Sakık'ın belediye başkanı seçildiği ilan edilen Ağrı'da da, "yırtık oy torbası" nedeniyle 30 Mart seçimlerini iptal edip, bu ilde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği seçiminin yenilenmesi kararı almıştı.

DOĞUBEYAZIT'TA GERGİNLİK ÇIKTI

Ağrı'da resmi olmayan sonuçlara göre BDP adayı Sırrı Sakık'ın kazanmasının ardından Doğubayazıt ilçesinde partililerin kutlama yaptığı sırada gerginlik yaşandı.

BDP ilçe binası önünde toplanan 500 kişilik bir grup, ​Büyük Ağrı Caddesi'nde kutlama yaptı.

Bu sırada grup içerisindeki yüzleri kapalı 20 kişilik grup, Doğubayazıt İlçe Emniyet Amirliği ve Uluyol Polis Karakolu'na taşlarla saldırdı.

Uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis ekipleri, TOMA ile su sıkarak dağıtmaya çalıştı.

Parti yöneticileri de gruptakilere taşkınlık yapmamaları konusunda uyarıda bulundu.

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?