banner39

Ahmedinejad meclise hesap verdi

Ahmedinejad bugün, 1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana hiçbir İran liderinin mecbur kalmadığı bir şeyi yapmak zorunda kaldı

Politika 14.03.2012, 10:14 14.03.2012, 14:07
Ahmedinejad meclise hesap verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 290 sandalyeli parlamentodaki 79 milletvekilinin imzasıyla 7 Şubat'ta sunulan önergede yer alan soruları cevaplamak için bugün meclise giderek söz aldı.

Radyodan canlı yayımlanan parlamento oturumunda, Ahmedijad'ın en ateşli muhaliflerinden, muhafazakar vekil Ali Motahari 10 maddelik bir soru listesi okudu.

Ahmedinejad, ulaştırma, ekonomi, sübvansiyonlar, bakanların atanması ve görevden alınması, meclisin görev ve yetkilerini sorgulayan ifadeler kullanması, hükümet harcamaları, sosyal, kültürel ve dini konulardaki uygulama ve ifadeleri de dahil diğer konulardaki soruları cevap verdi.

Konuşmasında kendisinin ve hükümetinin uygulamalarını savunan Ahmedinejad, meclis dahil birçok kurumun hükümeti denetlediğini, ancak bugüne kadar ciddi bir usulsüzlüğün tespit edilemediğini söyledi.

Meclisin tüm yasal haklarını kullanarak hükümetin icraatlarını denetlediğini, sorguladığını kaydeden Ahmedinejad, ilgili tüm birimlerin ülke yönetiminde söz ve hak sahibi olduğunu, aynı zamanda da sorumluluk taşıdığını bildirdi.

Soruları hazırlayanları eleştiren ve bunu gereksiz olarak gören Ahmedinejad, daha önemli ve ciddi konular olduğunu ve kendisiyle istişarelerde bulunulabileceğini ifade etti.

Ahmedinejad'ın sorulara cevabı parlamentonun bazı üyelerince olumlu değerlendirilirken, kimi milletvekilleri de Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını yetersiz ve kaçamak cevaplar olarak niteledi.

Bazı milletvekilleri de Ahmedinejad'ın açıklamalarında dolaylı da olsa kimi uygulama ve icraatlarından ötürü özür dilediği görüşünü savundu.

Meclis ve hükümet arasında uzun bir süredir tartışma konusu olan sorulara cevap verilmesi için Ahmedinejad'ın gönderdiği temsilcileri dinleyen milletvekilleri, açıklama ve cevapları ikna edici bulmayınca bizzat Ahmedinejad'ın gelmesini talep etmişti.

Ahmedinejad'ın eleştirildiği diğer konular arasında, Tahran metro sisteminin genişletilmesi projesinin finansmanında başarılı olamaması ve yeni iş olanaklarının yaratıldığı yönündeki açıklamalarının gerçek olmadığı iddiası yer aldı.

Kendisine yöneltilen soruları esprili bir dille yanıtlayan Ahmedinejad, milletvekili Mohammad Reza Khabbaz tarafından, bu tarzı sebebiyle sert bir dille eleştirildi.

Ahmedinejad, oturum sonunda, "Çok zor bir sınav değildi. Bize danışmış olsalardı daha iyi sorular hazırlayabilirlerdi" dedi.

Hamaney ile Ahmedinejad arasındaki kriz, geçen yıl cumhurbaşkanının İstihbarat Bakanı'nı görevden alıp, Dini Lider baskı yapınca, 11 gün direndikten sonra görevine iade etmesiyle başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu ay yapılan meclis seçimlerinde de koltuklarının çoğunu Hamaney yandaşlarına kaptırarak büyük darbe aldı.

 

Yorumlar (1)
mustafa 11 yıl önce
selamlar. haberi veren kardeşlerimizin irandan fazla haberi olmadığı belli. gen soru ilk defa yapılam bir şey değil. haşimi ve hatemi gibi diğer cumhurbaşkanlarıda gen soruya tabi tutulmuştur.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?