banner15

Ahmet Davutoğlu'dan AYM'nin kararına sert tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu, internet erişiminin engellenmesi yetkisini TİB Başkanına veren düzenlemeleri iptal eden Anayasa Mahkemesi kararına, "Güvenlik tehdit edildiğinde ne olacak?" diye tepki gösterdi.

Ahmet Davutoğlu'dan AYM'nin kararına sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı TV programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği internet erişiminin engellenmesi yetkisini TİB Başkanına veren düzenlemesi kararına ilişkin açıklamada bulundu. Davutoğlu, AYM'nin her insanın hakkını koruyacak şekilde karar alması gerektiğini, TİB'e hakareti durdurma hakkı verilmesi gerektiğini ifade etti. Ahmet Davutoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:
 
"TİB'in hakkına müdahaledir. Açık yüreklilikle tartışılması lazım. Fikir ve iletişim özgürlüğünü savunuyoruz. Her zaman özgürlüğü savunuruz ama her özgürlüğün bir ahlaki çerçevesi var. 28 Şubat'ta yazdığımızda yazmayı bıraksın denmişti. Her özgürlüğün bir ahlaki  yönü var. uygulamadaki gecikme bir insanın hakkını hatta güvenliğini etkilerse bu gecikmeden kim sorumlu olacak?
 
Gezi olaylarında birisi Twitter'dan evimin adresini vererek saldıracaklarını duyurmuştu. TİB'in böyle bir durumda müdahale edip durdurması mı doğrudur, yoksa mahkemeye gidip bir karar almak mı. AYM'nin her insanın hakkını koruyacak şekilde karar alması gerekir. TİB'e hakareti durdurma hakkı verilmeli.
 
Yapısal sorunlara neşter atılmalı."
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 01:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48