banner39

Ahmet Türk Mardin'den aday gösterildi

Yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediyesi için HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile MYK üyesi Mustafa Avcı, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk ve Figen Altındağ aday gösterildi. Ahmet Türk kimdir? 

Politika 09.01.2019, 16:24 09.01.2019, 16:33
Ahmet Türk Mardin'den aday gösterildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, "Yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediyesi için HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile MYK üyesi Mustafa Avcı'yı, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk ve Figen Altındağ'ı aday olarak belirledik." dedi.

Partisinin belediye başkan adaylarının belirlenmesi ve açıklanması gündemiyle toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında Oluç, parti içerisindeki "eş başkanlık modeli"nden dolayı her belediye için biri kadın olmak üzere iki aday belirlediklerini söyledi.

Oluç, Van Büyükşehir Belediyesi için HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile MYK üyesi Mustafa Avcı'yı, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk ve Figen Altındağ'ı aday olarak belirlediklerini ifade etti. 

HDP'nin şu ana kadar belirlediği il belediye başkan adayları ise şöyle: 

"Kars Belediyesi: TBMM Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen/Hatice Orhankazi

Muş Belediyesi: Sibel Genç/Sırrı Sakık

Batman Belediyesi: Songül Korkmaz/Sabri Özdemir

Bitlis Belediyesi: Zekiye İlbasan/Faruk İşler"

HDP'de, ayrıca 35 ilçe ve belde belediyesi başkan adayı da tespit edildi. 

Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Mersin olmak üzere diğer büyükşehir belediyelerinde gösterilecek adayların belirlenmesine ilişkin soru üzerine Oluç, bu illerde aday olarak gösterilecek isimlerin de bugünkü toplantıda görüşüldüğü dile getirdi.

Oluç, ocak ayı sona ermeden tüm adayların belirlenmesine yönelik çalışmaları tamamlamayı planladıklarını ifade ederek, aday gösterilen isimleri düzenleyecekleri aday tanıtım toplantısıyla duyuracaklarını kaydetti.  

Ahmet Türk kimdir? 

2 Temmuz 1942'de Mardin'de dünyaya geldi. 1973 senesinde Demokratik Parti'den Mardin milletvekilli seçildi.  Güneydoğu'nun aşiretlerinden Kanco ailesindendir. 1954 senesinde babası Hacı Sinan hayatını kaybetti. Ahmet Türk'ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk'ün öldürülmesiyle başladı.

1974 senesinde CHP'de daha sonra Sosyal Demokrat Halkçı Parti içerisinde yer aldı. 1989 senesinde yaşanan Paris'teki Kürt Konferansı'na katıldığı gerekçesiyle partiden ihraç edildi. 1990'da HEP'in kurulmasında öncü oldu. Ayrıca HADEP ve DEHAP yönetiminde çalışmalarda bulundu.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Aynı zamanda Demokratik Toplum Partisi'nin genel başkanlık vazifesini yürüttü. DTP, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, milletvekilliği düşürüldü.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Ocak 2016 tarihinde Ahmet Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak', ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak' ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına 'muhalefet' gerekçesiyle yedi seneden on sekiz seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından vazifesinden alındı. Ttutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 Şubat 2017'de sağlık sorunları sebebiyle adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, AA

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?