banner15

AK Parti 10. yaşını 81 ilde kutlayacak

AK Parti, 10. kuruluş yıldönümünü yarın 81 ilde yapılacak iftar programlarıyla kutlayacak. Başbakan Erdoğan Ankara Harikalar Diyarı'ndaki 10 bin kişilik iftar yemeğine katılacak

AK Parti 10. yaşını 81 ilde kutlayacak

Yarın AK Parti'nin kuruluşun 10. yıldönümü. Bu nedenle 81 ilde, bakan ve vekillerin de katılımıyla iftar programları yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce Harikalar Diyarı'nda verilecek 10 bin kişilik iftara davetli. Erdoğan'ın uyarısıyla, etkinliklerde havai fişekli kutlama yapılmayacak ve şatafattan uzak durulacak. 

AK Parti'nin kurmayları, etkinliklerde, yapılanlar kadar bundan sonra atılacak adımlara da dikkat çekecek. İktidar partisinin ajandası ise özellikle bu yıl atılacak kritik adımların, birçok alanda ülkenin yeni rotasını da çizeceğini gösteriyor. İşte 10. yılda öne çıkacak başlıklar: 

YENİ ANAYASA: AK Parti'nin 9 kişiden oluşan komisyonu yöntem ve ana ilkelerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Meclis 1 Ekim'de çalışmalarına başladıktan sonra yeni anayasa süreci için de düğmeye basılacak. 
KÖŞK'ÜN KADERİ: AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda bu yıl alacağı karar, Köşk'ün kaderini de şekillendirecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi 5 yıl olursa 2012'de, 7 yıl olursa 2014'te seçim yapılacak. 'Başkanlık' modeli için de nabız tutuluyor. 
EKONOMİK HESAPLAR: Başta ABD ve AB olmak üzere dünya ekonomilerinde başlayan dalgalanmanın Türkiye'yi ne ölçüde etkileyeceği tartışılıyor. Tasarruf uyarılarının yükseldiği bir dönemde atılacak adımlar, ekonominin yol haritasını belirleyecek.
AB PLANI: AB ile müzakerelerdeki yavaşlamaya karşın hükümet AB Bakanlığı kurarak süreci hızlandırma adımı attı. Buna karşın Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin, 2012'nin ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı'na oturacak olması, krizin habercisi. Bu süreçte AK Parti'nin tavrı, 60 yıllık AB sürecine yön verecek. 
ORTADOĞU'DAKİ DEĞİŞİM: Ortadoğu'daki yönetimleri birer birer değiştirirken, Türkiye de süreçte aktif rol oynuyor. İran ve İsrail'le ilişkiler konusunda da AK Parti'nin takınacağı tavır, değişimin kodlarını belirlemede etkili olacak.

10 bin kişiyle sade iftar sofrası

Ak Partili vekillere ramazan boyunca zengin değil fakir fukara ile oruç açmalarını tavsiye eden Erdoğan, 10. yıl kutlamalarında da sadelik istedi. İftar mönüsü sade oldu. Mönüde sadece çorba, kavurma ve pilav yer aldı.
AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, 'Sanatçı olmayacak, şaşalı gösteri olmayacak. Tasavvuf müziği çalınacak' dedi.

Alparslan, bütün Türkiye genelinde yapılan 10. yıl kutlamalarının Ankara'da il başkanlığı tarafından düzenlendiğini, Genel Merkez'in başkentte olması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımının olacağını açıkladı. Harikalar Diyarı'nda yaklaşık 10 bin kişiye yemek verileceğini açıklayan Alparslan, burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşma yapacağını söyledi.

10'ar yıllık periyotların hem ülke hem de siyasi partiler için ayrı bir anlam taşıdığını vurgulyan Alparslan, 'Başbakan'ın talimatıyla halkla buluşma konseptinde bir program düzenledik. Teşkilatımızı, halkı, sivil toplum örgüterini, medyayı, esnafı, işçiyi, kadını, yaşlıyı, özürlüyü yani tüm toplum kesimlerini davet etttik' dedi.
Alparslan, programda sanatçı olmayacağını, tasavvuf müziği çalınıp, sema gösterisi yapılacağını ve partinin bugüne kadarki sürecinin 8 dakikalık sinevizyon gösterisi ile sunulacağını anlattı.

Alparslan, iftar menüsünde, çorba, kavurma, pilav, salata ve baklava olduğunu, ayrıca beklenenden fazla katılım olması halinde de hazır paket dağıtımının düşünüldüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Akşam

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 07:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35