banner39

AK Parti adaylarını 200 bin kişiye soracak

Aday adaylarına 8 gün ayıran AK Parti, milletvekili listesini belirlerken dört 4 aşamalı eleme yapacak

Politika 07.03.2011, 17:39 07.03.2011, 21:49
AK Parti adaylarını 200 bin kişiye soracak


Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

AK Parti'ye aday adaylığı başvuruları başladı. AK Parti'ye son başvuru tarihi ise 14 Mart akşam saat 17.00.

KÜSMEYENLERE ÖDÜL

2007 seçimlerinde listedışı bırakılan 150 milletvekilinden, partiye küsmeyen yaklaşık 25'ini yeniden aday göstermeyi planlayan parti yönetimi, eski milletvekillerini mevcut milletvekilleriyle karşılaştıracak. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla mevcut milletvekillerini teşkilatlara sorarak, karne hazırlayan AKP yönetimi, eski vekilleri de teşkilatlara soracak. Böylece teşkilatın desteğini kim daha çok alıyorsa, o aday gösterilecek.

4 AŞAMALI ELEME PLANI

İlk aşama, 19-20 Mart'ta illerde kurulacak sandıklara, teşkilat mensupları oy atarak, aday adayları listesinden o ilin milletvekili sayısı kadarını sıralaması istenecek. Yaklaşık 200 bin AKP'linin katılacağı bu anket, mini ön seçim niteliğinde olacak. 25-31 Mart tarihleri arasında MKYK üyelerinden oluşacak komisyonlar, aday adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yapacak. Yapılacak ilk elemenin ardından Genel Başkan Yardımcılarından oluşan ara komisyon devreye girecek. Aday adayları, bu komisyonlarda elenecek. Bu süreçte, gerekirse bazı illerde anketler yapılarak, aday adayları halka sorulacak. Ardından Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında kurulacak son komisyon, listelere son şeklini verecek.

KADIN VE GENÇ SAYISI ARTACAK

Öte yandan  gece toplanan MKYK'da, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kadın ve genç sayısının artması için talimat verdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre, kadın ve genç sayısı için kota belirlenmezken, 10 civarında 30 yaş altı gencin milletvekili yapılması, 30 olan kadın milletvekili sayısının da 45'e çıkarılması bekleniyor.

KADINLARA VE ÖZÜRLÜLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Adaylar genel merkeze veya il başkanlıklarına başvuruda bulunabilecek. Erkek adaylardan 3 bin TL, kadın adaylardan 1500 TL başvuru aidatı alınacak. Özürlülerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

CEZA DAVASI SORUSU

AKP tarafından aday adayları için hazırlanan başvuru formunda dikkat çekici sorular da yer aldı. Bunlar arasında adayın "tanındığı ilçeler", daha önce milletvekili, belediye başkanı veya il genel meclisi üyesi adayı olup olmadığı, "görev aldığı sivil toplum kuruluşu" ve "medeni hali" soruldu. Ayrıca formda, "Mahkumiyetiniz var mı?" "Varsa konusu süreci ve mahkemesi) ve "Hakkında açılmış ceza davası var mı?" ve "Varsa konusu ve mahkemesi" soruldu. Başvuru formunda, "Referans" hanesine 2 ismin yazılması da istendi.

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?