AK Parti, CHP ve MHP darbe yasasında uzlaştı

Üç parti, 12 Eylül darbesinden sonra anayasaya giren "Türkiye'nin dili" ifadesinde uzlaşma sağladı; BDP ise 1961 Anayasası'ndaki "Türkiye'nin resmi dili" ifadesinde ısrar ediyor

AK Parti, CHP ve MHP darbe yasasında uzlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerinden Ak Parti, CHP ve MHP, 1961 Anayasası'nda "Türkiye'nin resmi dili" şeklinde olan ve 12 Eylül darbesiyle "Türkiye'nin dili" olarak değiştirilen ifadenin aynen kalmasında uzlaşma sağladı. Ak Parti daha önce "resmi" ifadesinin geri getirilmesini istiyordu. BDP de Ak Parti ile aynı değişikliği istiyordu; ancak Ak Parti bugünkü toplantıda ısrarından vazgeçerek "Türkiye'nin dili" ifadesinin aynen kalması konusunda uzlaşma yoluna gitti.

Uzlaşma komisyonu değiştirilmez hükümlerle ilgili tıkanmayı aşamadı.

Komisyon, BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız başkanlığındaki toplantıda değiştirilmez hükümlerle ilgili tartışmayı sürdürdü.

Daha önce devletin diliyle ilgili olarak komisyona "Resmi dili Türkçe'dir" hükmünü sunan Ak Parti, görüşünde değişiklik yaparak CHP ve MHP'nin önerisine katıldı.

AK Parti bu hükümdeki "resmi" ifadesinden vazgeçti. BDP ise üçlü uzlaşmaya katılmayarak "resmi dil" ayrımı içeren kendi önerisinde ısrar etti.

Üçlü uzlaşmayla "Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti" başlıklı madde, mevcut Anayasa'da olduğu gibi şöyle yazıldı:

"Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır."

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 14:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Gazibey
Osman Gazibey - 8 yıl Önce

O halde ne fark ediyor ki ?!?::)))

banner39