banner39

Ak Parti hükümeti güvenoyu aldı

TBMM'de 61. Hükümet için güven oylaması yapıldı. Ak Parti hükümeti 322 oyla güven oylamasını başarıyla atlattı

Politika 13.07.2011, 15:57 13.07.2011, 18:08
Ak Parti hükümeti güvenoyu aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile Başbakan Erdoğan başkanlığındaki 61’nci hükümet, 322 milletvekilinin oyuyla güvenoyu aldı.

Meclisteki oylama sırasında ilginç anlara sahne oldu. AK Partili kadın vekil eloktronik oylamada başarılı olamayınca oyunu pusulaya yazdı ama geç kalma telaşıyla önündekileri ite kaka koşturarak pusulasını başkanlık divanına yetiştirdi...

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde çalışmalarını sürdüren Genel Kurul’da, hükümet için güvenoylaması yapıldı. Toplam 495 milletvekilinin katıldığı oylamada 322 milletvekili evet, 173 milletvekili de hayır oyu verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa konuşmasında, 61. Hükümet’e güvenoyu verilmesine teşekkür ederek, şunları kaydetti: "Önümüzde çok iddialı, yoğun bir sürecin olduğunu biliyorum. İnanıyorum ki egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu bu kutlu çatı altında büyük bir mücadeleyi, geleceğe yönelik, hep birlikte vereceğiz. Buradaki dayanışmamız, birliğimiz, beraberliğimiz ülkemizi, Türkiyemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmada önemli bir imtihan olacaktır. Bu imtihanı beraber başaracağız, beraber vereceğiz." Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti sıralarında grup başkanvekilleri, CHP grup başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Bu arada, güvenoylaması sırasında, elektronik sistemle oylama yapılırken bazı milletvekilleri sisteme giremedi. Yeni milletvekillerinin sisteme giremeyenlere yardımcı oldu. Ancak, sisteme giremeyen çok sayıda milletvekili oy pusula gönderdi. Sadık Yakut, milletvekillerinin sisteme giremediğini belirterek, "Acele etmeyin, tüm pusulaları alacağız" dedi. Oy pusulası gönderiminin yoğunlaşması üzerine, Yakut milletvekillerinin hem elektronik sisteme girerek oy vermek istemesi ve hem de pusula göndererek oy kullanması nedeniyle birleşime beş dakika ara verdi. Bu sırada oy sayımı devam etti. Ancak, sisteme girmesine karşın pusula gönderme yoluyla oluşacak mükerrerliğin önlenmesi amacıyla yapılan sayım yaklaşım işlemi 1.5 saate yaklaştı.

Genel Kurul’da, güvenoylamasının ardından, RTÜK üyeliği seçimine geçildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?