Ak Parti ile CHP yöntem konusunda anlaştı

Ak Parti ile CHP arasında bugün gerçekleşen koalisyon görüşmesinde "yöntem konusu"nda uzlaşma sağlandı. CHP'li Haluk Koç, 10 içinde olumlu ya da olumsuz bir sonuç çıkacağını söyledi

Ak Parti ile CHP yöntem konusunda anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ve CHP koalisyon görüşmelerinde yöntem konusunda anlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun 13 Temmuz'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, koordinasyon için AK Parti'den Ömer Çelik, CHP'den ise Haluk Koç görevlendirilmişti.
AK Parti ile CHP arasında, koalisyon için ilk ön görüşme yapıldı.

AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den Parti Sözcüsü Haluk Koç başkanlığındaki heyetler, saat 11.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir araya geldi. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.

Görüşme sonrası ilk açıklama Ömer Çelik'ten geldi. İzlenecek yöntem hakkında bilgi veren Çelik, ''Bugün itibariyle Haluk Bey ile 1 saat 40 dakikaya yakın hem çeşitli meseleler üzerine konuştuk, gayet pozitif bir havada hem de yönteme ilişkin mutabık kaldık. Bir, iki gün içerisinde bizim ve onların toplantıları var, heyetlere karar verilecek ve heyetler en geç hafta sonuna doğru ya da bir aksilik olması halinde hafta başında bir araya gelinmiş olunur'' dedi.

ÖNCE HEYETLERE KARAR VERİLECEK

Çelik, şöyle konuştu: ''Gayet pozitif bir havada konuştuk. Heyetlere karar verilecek ve heyetler en geç hafta sonuna kadar bir araya gelmiş olacak. Öncelikle istikşafi görüşmeler yapılacak. Genel başkanların görüşme aşamasına kadar yapılması gerekenler var. Hangi ilkeler çerçevesinde görüşeceğimize dair, konu başlıkları ve hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Haluk Bey'le yöntem konusunda mutabık kaldık. Bugün yarın bu konularda toplantılarımız olacak. Aynı şekilde CHP'de de olacaktır. Muhtemelen bu hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Karar verip istikşafi görüşmeler başlamış olacak. Koalisyon da erken seçim ihtimali de yarı yarıya.
Sürecin kendisi Türk siyaseti açısından sonuç kadar kıymetlidir. Sonuçta müzakerelere geçilme kararı verilir ya da verilmez. Bunun her ikisi de mümkün ama bunu çözümün içinde göreceğiz. Bugün görüşmemiz, bir bakıma sürecin kodlarını, koordinatlarını ve standartlarını belirlemeye dönük bir görüşme oldu.''

KOÇ:  EN FAZLA 10-12 İÇİNDE SONUCA VARILIR

CHP Sözcüsü Haluk Koç da görüşmenin ardından bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasında Suruç’taki saldırıya değinen Koç, “Ulusal düzeyde yas ilan edilmesi gerekiyor” dedi.

CHP Sözcüsü Koç, olayda ihmali ve suistimali olanların açığa alınması gerektiğini dile getirdi.
Koç, "Sınır güvenliği bilinçli bir şekilde ortadan kaldırıldı. IŞİD terörü Türkiye’ye ithal edildi.. Yanlış dış politika tercihlerinden vazgeçilmelidir" diye konuştu.

Haluk Koç, şu ifadeleri kullandı: "Geniş profilli bir hükümet kurulmasının gereği ortadadır. CHP çözümsüzlüğün adresi olmayacak. Bugünkü toplantıda yöntem üzerinde duruldu. CHP’nin açıkladığı 14 temel ilke, bir demokrasinin olmazsa olmaz şartları olarak ele alınmalıdır. Müzakerereler mutlaka koalisyonla sonuçlanmayabilir. Kişisel çıkarlarımızı ülkenin çıkarlarının önüne koymayız.
Bugünkü görüşmeleri bir yöntem görüşmesi olarak alabilirsiniz. Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki koşulda da, tabloda da gereken açıklamalar yapılacak. Heyet görüşmeler yapacak. Üzerinde mutabık kalınmayan noktalar genel başkanlara iletilecek."

POZİSYONLAR NET

Ön görüşmeler öncesi AK Parti ve CHP'nin pozisyonları da net. AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın koalisyon pazarlıklarının dışında tutulmasını istiyor.

CHP ise aralarında yolsuzlukla mücadele, emekliye 2 ikramiye gibi başlıkların da olduğu 14 madde sıraladı. Partiler masaya bu şartlarla oturacak.

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik'e göre, iyi bir protokol hazırlanırsa CHP ile kurulacak koalisyon sağlıklı bir şekilde yürür. AK Parti'de hükümet içi ve parti yönetimiyle değerlendirme de salı günü yapılacak. Ardından ön görüşmelere ilişkin bir takvimin de ortaya çıkması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39