banner39

AK Parti ile CHP'nin anlaşamadığı 7 konu

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinde 10 madde üzerinde durulduğu, bunlardan yedisinde anlaşma sağlanamadığı belirtiliyor. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında İmam-Hatipler ve zorunlu din dersi de bulunuyor

Politika 11.08.2015, 11:25 11.08.2015, 11:30
AK Parti ile CHP'nin anlaşamadığı 7 konu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti ile CHP heyetleri arasında yaklaşık 35 saat süren koalisyon görüşmelerinin son toplantısı dün akşam liderler düzeyinde gerçekleşti. Yaklaşık 4,5 saat süren görüşmelerden sonra gelen açıklamada, iki lider arasında bir görüşme daha yapılacağı açıklandı.

Yeni Şafak'tan Abdülkadir Selvi'nin iddiasına göre şu ana kadar yapılan görüşmeler 10 konu üzerinden yürütüldü. Bunlar arasında eğitim, hükümetin niteliği, süresi, dış politika, cumhurbaşkanlığı seçimi, zorunlu din dersi, gibi konular da yer aldı. Görüşülen konuların yedisinde taraflar arasında derin görüş ayrılıkları var. Ekonomi, Çözüm Süreci, Alevilik, Yeni Anayasa gibi konularda ise derin görüş ayrılıkları bulunmuyor.

HÜKÜMETİN NİTELİĞİ VE SÜRESİ

Selvi'ye göre, "Hükümetin niteliği" konusunda CHP, restorasyon hükümeti kurulmasını istiyor. 13 yıllık AK Parti iktidarında uygulanan politikaların restorasyona ihtiyacı olduğuna inanıyor. AK Parti ise reform hükümeti istiyor.

Masada olan bir diğer konu ise "Hükümetin süresi". CHP, 4 yıllık güçlü bir hükümetin kurulmasından yana. AK Parti ise hükümetin görev süresi için, “ucu açık olsun" diyor.

CHP LAİK DIŞ POLİTİKA İSTİYOR

Taraflar arasında konuşulan önemli bir diğer konu ise, "Dış politika". Selvi'ye göre en çok tartışılan konulardan biri dış politika. Selvi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'le AK Partililer arasında bir gerilim yaşanıyor. CHP, laik dış politikayı savunuyor. AK Parti ise dış politika eksenine milli iradeyi yerleştiriyor. Dış politika tercihlerinin milli iradeye göre yapılmasını ve seçilmiş demokratik yönetimlerin esas alınmasını istiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ TARTIŞMASI

AK Parti ile CHP arasında, "Cumhurbaşkanlığı seçimi" konusunda görüşüldü. Taraflar arasında, Cumhurbaşkanı'nın yetkileri değil, seçim sistemi üzerinde görüş ayrılığı yaşanıyor. AK Parti, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesini demokrasi için büyük bir kazanım olarak görüyor ve devam ettirilmesini istiyor. AK Parti, milletin doğrudan söz sahibi olduğu bu sistemi demokrasi açısından bir güvence olarak görüyor. O nedenle muhafaza edilmesinde ısrarlı.

CHP ise eskiden olduğu gibi Cumhurbaşkanı'nın TBMM tarafından seçilmesinden yana. CHP, başından beri Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesine karşı. Halk seçtiği taktirde muhafazakar bir Cumhurbaşkanı'nın olacağı, CHP adayının seçilemeyeceği görüşünde. O nedenle eski sistemi getirmek istiyor.

CHP 28 ŞUBAT EĞİTİM SİSTEMİNİ GERİ GETİRMEK İSTİYOR

Taraflar arasında ayrılık konusu olan bir başka konu ise "Eğitim sistemi" geliyor. AK Parti; 28 Şubat'ın kesintisiz eğitimine son veren ve okullara Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimiz'in hayatının ders olarak okutulduğu, 4 artı 4 artı 4 kesintili eğitimden taviz verme niyetinde değil. 28 Şubat'ın İmam Hatip liselerinin orta kısımlarını ortadan kaldıran ve hafızlık eğitimine darbe vuran kesintisiz eğitim uygulamasını tasfiye eden bu konuyu varlık ya da yokluk nedeni olarak görüyor.

CHP ise seçim beyannamesinde de açıkladığı gibi, 1 artı 8 artı 4'lü eğitim sistemine geçilmesini istiyor. Bu sistemin 28 Şubat'ın kesintisiz eğitim uygulamasını çağrıştırdığı, hatta ondan daha ağır olduğu ve İmam Hatiplerin orta kısmını ortadan kaldıracağı yönündeki eleştirilere ise girmemeye çalışıyor. “Biz İmam Hatip düşmanı değiliz" demekle yetiniyorlar.

ZORUNLU DİN DERSİ

"Zorunlu din dersi" de iki partinin görüş ayrılığı yaşadığı bir konu. CHP, zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak dersinin seçmeli olmasını istiyor. AK Parti ise Din Kültürü ve Ahlak dersinin din dersi değil, kültür dersi olduğu görüşünde, bu nedenle mecburi olmasından yana.

DÖRT KONUDA DERİN AYRILIK YOK

Selvi, ekonomi, çözüm süreci ve Alevilik ile Anayasa konusunda iki parti arasında çok derin ayrılıkların yaşanmadığını savundu.


banner53
Yorumlar (1)
Yaşar Sert. 6 yıl önce
CHP Cumhurbaşkanını Halk değil Meclis Seçsin Diyor!! Bende Cumhurbaşkanını Asker Seçsin!!! Diyorum. Daha Demokratik olur… Cumhuriyet, Halk, Özgürlük Diyenlere Bak Sen… Demokrasi Diyenlere Bak Sen...
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?