banner39

AK Parti komisyon için beklenen isimleri bildirdi

AK Parti, dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyeliği için TBMM Başkanlığı'na isim bildirdi.

Politika 26.06.2014, 16:29 27.06.2014, 08:21
AK Parti komisyon için beklenen isimleri bildirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti, dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma  Komisyonu'nda kendisine düşen 9 üyelik için üç katı olan 27 ismi belirledi. 

AK Parti'nin belirlediği isimler ağırlıklı olarak hukukçulardan oluşurken, tek kadın ise Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz oldu. 

AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na bildirdiği isimler şunlar:

Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, Konya Milletvekili Mustafa Akış, Uşak Milletvekili Mehmet Altay,  Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Milletvekili İsmet Su,  Bursa Milletvekili Kemal Şerbsetçioğlu, Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş,  Denizli Milletvekili Bilal Uçar, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Isparta Milletvekili Recep Özel, İstanbul Milletvekili Doğan Kubat, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan, Konya Milletvekili Kerim Özkul, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk, Sakarya Milletvekili Ali ihsan Yavuz, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Amasya Milletvekili Naci Bostancı,  Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ile Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü. 

CHP'NİN BİLDİRDİĞİ İSİMLERE İTİRAZ

Öte yandan AK Parti, dört eski bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu'na CHP'nin üye olarak bildirdiği isimlere itirazlarını TBMM Başkanlığı'na iletti. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş imzasıyla gönderilen yazıda; eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Soruşturma Komisyonu kurulmasına karar verildiği belirtilerek, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nde "Meclis soruşturması" ile ilgili hükümlere yer verildi. Soruşturma komisyonlarında üye olabileceklerin niteliklerinin belirtildiği ifade edilerek, "Üyelerin soruşturma konusu hakkında menfi veya müspet tutum takınmamış, söz söylememiş olmalı, yani tarafsız üyelerden oluşmalı" denildi.

Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nün komisyonun kuruluş süresine dair emredici düzenleme yapmadığına işaret  edilerek, başta TBMM Başkanlığı olmak üzere, komisyona üye verme hakkı bulunan siyasi partilerin bildirdikleri üyelerle ilgili titiz çalışma yapmasının, komisyonun Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nde belirtildiği şekilde tarafsız ve hukuka uygun yapıda oluşturulmasının zorunlu olduğu kaydedildi. 

AK Parti Grubu'nun 313 milletvekilinden oluşması ve bildirilecek isimler hakkında belirtilen şartları taşıyıp taşımadığının belirlenmesi amacıyla yapılan inceleme ve araştırmaların doğal olarak zaman aldığı, üyelerin gerekli şartları taşımamasının komisyonunun yapacağı çalışmaları tartışmalı ve hukuken zedeleyici hale getireceği ifade edildi. 

CHP'NİN BİLDİRDİĞİ BEŞ İSME İTİRAZ

Komisyon üyelerinin Anayasa ve İçtüzük'te belirtildiği şekilde tarafsız ve hukuka uygun şekilde tespit edilerek komisyonunun oluşturulması konusunda tüm siyasi parti gruplarının hassasiyet göstermesi gerektiği belirtildi. 

CHP'nin Komisyon üyeliği için bildirdiği Oğuz Oyan, Emre Köprülü, İdris Yıldız, Turgut Dibek ve Haluk Eyidoğan'ın soruşturma konusu hakkında taraflı beyanlarından dolayı üye olmasının engel teşkil ettiğini düşündükleri belirtilirken, Eyidoğan'ın soruşturma önergelerinde isminin de olduğu kaydedildi.

Yazıda, "Komisyona üye bildirmesi gereken muhalefet parti grupları üye belirlerken gerekli hassasiyet ve titizliği göstermedikleri için komisyonun oluşmasının gecikmesine sebebiyet vermişlerdir. Genel Kurul tutanakları, görsel ve yazılı yayın organlarında inceleme yaparak bu tespiti yapmaları mümkünken, bundan kaçınmalarının nedeni anlaşılmamaktadır" denildi. 

Yazıya, CHP'nin bildirdiği isimlerin hangi tarihte konuyla ilgili yaptıkları konuşmalar, attıkları tweetler  ile CHP'nin eski bakanlarla ilgili soruşturma önergelerine imza veren milletvekilleri listeleri de eklendi. 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?