banner39

Ak Parti, MHP'den de destek bekliyor

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, silahların susması için hükümet tarafından atılan adımlara MHP'den de destek beklediklerini söyledi

Politika 07.01.2013, 11:44 07.01.2013, 11:44
Ak Parti, MHP'den de destek bekliyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, silahların bıraktırılması konusunda başlatılan sürece MHP'nin de destek olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de ana dili Kürtçe olanların da bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olduğunu, terör örgütünün istismar edebileceği hiç konunun kalmadığını kaydeden Şahin, "Bizim dönemimizde bu sorunların tamamının çözüldüğünü söyleyebilirim. Artık terör örgütünün istismar edebileceği hiçbir konu kalmamıştır. Yapılacak olan şey silahları bırakmaktır" dedi.

MHP'nin şu an yaşanan görüşme sürecine katkı sağlaması gerektiğini belirten Şahin, şunları söyledi: "Görüşmeler yoluyla ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü hiçbir zaman zedelemeyecek adımlarla bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Bir umut belirdi. Ana muhalefet partisi başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu sürece destek vermiş olmasını da çok anlamlı buluyorum. Kendisine bu bakımdan da teşekkür ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi de aslında buna destek vermelidir. Çünkü Abdullah Öcalan yakalandığında İmralı'ya göndererek orada kalma kararını veren ve idamı yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hüküm giymesini sağlayacak yasal düzenlemeleri Milliyetçi Hareket Partisi'nin de içinde bulunduğu hükümet gerçekleştirdi. Demek ki bu adımlar atılırken terörle mücadelede ve terörün sonlandırılmasında Abdullah Öcalan'ın varlığından istifade etmek düşünülüyor. Nitekim 1990'lı yıllarda bir takım görüşmelerde yapılmıştı. Bunu biliyoruz biz. Yani hükümet nezdinde devlet adına istihbarat birimleri Abdullah Öcalan'la bu görüşmeleri o zaman da yapmıştı. Ama netice alınamadı. Şimdi artık müsait bir zemine geçildiği görülüyor. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Bunu inşallah milletçe gerçekleştireceğiz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?