banner39

AK Parti: Özür ve çözümün alakası yok

AK Partili Çelik, özür dileme sürecinde İsrail'e tazviz verilmediğini söyledi

Politika 14.04.2013, 16:04 14.04.2013, 16:07
AK Parti: Özür ve çözümün alakası yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İsrail'e 'özür dileme' süreci içerisinde herhangi bir tavizin verilmediğini söyledi. Çelik, İsrail'in özür dilemesinin 'Çözüm Süreci' ile ilgisi olmadığını belirterek, "Türkiye, üniter devlet yapısını hiç kimse ile pazarlık konusu yapmamıştır. Bu milletin istemediği bir çözüm de hiç kimseye dayatılmadı, dayatılmayacaktır." dedi.

Bilkent Üniversitesi tarafından Ankara Rixos Otel'de düzenlenen 4. Liderler Forumu'na katılan Hüseyin Çelik, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını cevapladı.

"PAZARLIK İÇİNDE DEĞİLİZ"

Çelik, bir öğrencinin 'İsrail'in özür dilemesi ve Çözüm Süreci ile ilgili Türkiye'nin herhangi bir taviz verip vermediğine ilişkin sorusu üzerine, "Diplomaside ebedi dostluk ve ebedi düşmanlık yoktur. Eğer Türkiye'nin dostluğu da gazabı da İsrail tarafından önemsenmeseydi İsrail, Türkiye'den özür dilemezdi." diye konuştu.

İsrail'in özür dilemesi konusunda herhangi bir taviz verilmediğini vurgulayan Çelik, özür dilemenin, çözüm sürece ile alakasının olmadığını belirtti.

Süreçte AK Parti'nin bir pazarlık içinde olduğu yönündeki eleştirileri cevaplayan Çelik, "Türkiye üniter devlet yapısını hiç kimse ile pazarlık konusu yapılmamıştır. Bu milletin istemediği bir çözüm asla hiç kimseye dayatılmadı, dayatılmayacaktır. Biz çocuklarımızın erken yaşta ölmemesini istiyoruz, anaların gözyaşının dinmesini istiyoruz ve ayaklarımızda adeta pranga gibi duran terörden kurtulmak istiyoruz Biz bunun bunu içinde hiçbir anlaşma ve pazarlıklar içinde değiliz. Bunu kendimize ve millete hakaret kabul ederiz." ifadelerini kullandı.

Çelik, sürecin zor olduğunu, başarıya ulaşması için de İmralı'nın, Kandil'in, Avrupa'nın, BDP'nin iş dünyasının ve vatandaşların ikna edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?