banner39

Ak Parti Topal Osman'ı andı

AK Parti Giresun il Başkanı, ilk meclisin mebuslarından Ali Şükrü Bey'i öldüren Topal Osman'ı ölümünün yıldönümünde yayımladığı bir mesajla andı

Politika 01.04.2012, 09:54 01.04.2012, 16:11
Ak Parti Topal Osman'ı andı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Giresun İl Başkanı Sabri Öztürk, Milli Mücadele Kahramanı olarak nitelendirdiği Topal Osman'ı ölümünün 89. yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı bir mesajla andı.

Öztürk, "Karadeniz Bölgesi'ni ayrılıkçı unsurlardan temizleyen ve Milli Mücadele'ye iki gönüllü alay kurarak katkı sağlayan ecdadın anısını yaşatacak, o günlerin fedakârlığını, çilesini gelecek kuşaklara aktarabilecek daha somut adımlar atmak gerekir." dedi.

Topal Osman'ı ölümünün 89. yıl dönümünde minnet ve rahmetle andıklarını vurgulayan Öztürk, "İçinde bulunduğumuz nisan ayı, milletimiz, ülkemiz ve özelde de Giresun halkı için özel bir anlam ifade etmektedir. Devletimizin kuruluşu ve milli egemenliğimizin gerçekleşme sürecinde ilk adımların bu ayda atıldığını unutmamak gerekir. 23 Nisan 1920, yeni Türk Devleti'nin temellerinin atıldığı önemli bir tarihtir. Bu tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış, millet egemenliği hayata geçmiş, demokrasi uygulamaya girmiştir. Bu olay ülkemiz tarihinde bir dönüm noktasıdır, bizlerin ve gelecek kuşakların anlamını unutmaması gerekir. Nisan ayı Giresun tarihi açısından da çok önemli bir olayı akla getirmektedir. 2 Nisan 1923 tarihi, ömrünü Karadeniz Bölgesi'ndeki ayrılıkçı unsurlarla mücadeleye adamış Osman Ağa'nın vefat tarihidir. Balkan Savaşları'nda başlayan fedakârlık ve kahramanlık serüvenini Kurtuluş Savaşı'mızda 42. ve 47. Alayları kurarak ve bizzat savaşlara iştirak ederek sürdüren merhum Osman Ağa'ya, onun silah arkadaşlarına Giresunlular olarak minnet borçluyuz." sözlerini kaydetti.

"Onun önderliğindeki Giresun uşaklarının Milli Mücadeleye katkısına, yılın belli ay ve günlerinde yapılacak etkinliklerle yeterli karşılık verdiğimizi düşünmemeliyiz" diyen Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karadeniz Bölgesi'ni ayrılıkçı unsurlardan temizleyen ve Milli Mücadele'ye iki gönüllü alay kurarak katkı sağlayan ecdadın anısını yaşatacak, o günlerin fedakârlığını, çilesini gelecek kuşaklara aktarabilecek daha somut adımlar atmak gerekir. Bu bağlamda Osman Ağa ve arkadaşlarının anılarını yansıtan yazışmalar, onlardan kalan eşyalar vs. toplanarak, nezih bir ortamda sergilenebilmelidir. Yasal prosedüre uygun olacak biçimde yapılacak çalışmalar sonunda 'Milli Mücadele'de Doğu Karadeniz ve Giresun Uşakları Müzesi' ilk etapta somut bir adım olarak değerlendirilebilir."

Topal Osman, ilk mecliste Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey'i katletmişti. Türkiye'nin ilk karanlık cinayetini işlediği için Ergenekon'un kurucusu olarak kabul ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü