Ak Parti ve CHP adayları dördüncü tura kaldı

Meclis başkanlığı üçüncü turunda MHP ve HDP adayları elendi. Son turda CHP ve Ak Parti adayları yarışacak. Bu turda en fazla oyu alan Meclis başkanı seçilecek

Ak Parti ve CHP adayları dördüncü tura kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meclis başkanlığı üçüncü tur seçimleri sonuçlandı. Buna göre Ak Parti adayı 259 oy, CHP adayı 129 oy, MHP adayı 80, HDP adayı ise 78 oy aldı. Sonuçlara göre MHP ve HDP adayları elendi. Ak Parti ve CHP adayları dördüncü turda yarışacak.

Ak Parti'nin başka bir partiden oy aldığı, HDP'nin iki, CHP'nin iki fire verdiği görüldü. MHP'nin oylarında ise bir değişim görülmedi.

ÜÇÜNCÜ TURDA DA DÖRT ADAY YARIŞTI

Meclis'te AKP'nin 258, CHP'nin 132, MHP'nin 80 HDP'nin de 80 milletvekili bulunuyor. Dün yapılan iki tur olmada 367 oy alan aday çıkmayınca seçim bugüne taşındı. Bugün 3. turda Meclis Başkanı seçimi için hiçbir adayın 276 oy alamaması üzerine seçim son tura kaldı. En yüksek oyu alan iki aday 4. tura kaldı. 4. Turda da en yüksek oyu alan aday Meclis Başkanı seçilecek.

PARTİLERİN AÇIKLAMALARI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimlerinde kendi adaylarının dördüncü tura kalmaması halinde çekimser oy kullanacaklarını söyledi.

Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısı çıkışında Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada "Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" dedi.

HDP DE KENDİ ADAYINI DESTEKLEYECEK

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.  Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur sonucuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Demirtaş, tahmin ettikleri bir tablonun oluştuğunu belirtti. Demirtaş, "Her grup kendi adayının arkasında duruyor. Normaldir, bir, iki fire gruplarda olabilir" dedi.
 
Demirtaş, Fırat'ın, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.

KILIÇDAROĞLU: ÇATI MI KALDI

MHP'nin kendi adaylarının desteklenmemesi halinde son turda geçersiz oy kullanacaklarını açıklamasının ardından kendisine sorulan "Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek misiniz?" sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çatı mı kaldı" diye cevap verdi.

AKDOĞAN: MHP İLK SINAVINI VERECEK

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, oylama öncesi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Yalçın Akdoğan, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak öneren CHP'nin Meclis Başkanlığı'na desteklememesi de kendi adayına sahip çıkmaması da Tenakuz olacak. MHP, HDP konusunda ilk sınavını verecek. Birlikte hareket görüntüsü bugüne kadarki söylemleri boşa düşürür. Bu bir samimiyet testidir. Elbette milletin iradesine mazhar olan hiçbir partiye vebalı muamelesi yapılamaz ama siyasi tutarlılık da göz ardı edilemez. Taktik manevralarla siyasi tutarlılığını ve ilkelerini yok eden partiler siyasi zemini de yok ederler. İsmet Yılmaz yeni dönemde vurgulanan uzlaşma ve diyalog kültürüne uygun bir başkan olacaktır. Meclis Başkanının, seçimde birinci olan partiden seçilmesi teamülü Ak Parti söz konusu olunca değişmemelidir. Adayımızın ve siyasi ilkelerimizin arkasında sonuna kadar DİMDİK duracağız. Allah hayırlı başarılar nasip etsin" dedi.

MUHTEMEL BAŞKAN AK PARTİ ADAYI

MHP'li vekiller Genel Başkan Bahçeli'nin açıkladığından farklı hareket etmez ise 4. turda AKP'nin adayı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinin önü açılmış oldu.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39