banner39

AK Parti ve CHP'den son görüşme sonrası ilk açıklama

AK Parti ve CHP heyetlerinin yaptığı, koalisyon görüşmeleri çerçevesinde son istikşafi toplantısı 7 buçuk saatin ardından son buldu.

Politika 03.08.2015, 22:00 04.08.2015, 09:45
AK Parti ve CHP'den son görüşme sonrası ilk açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti ile CHP heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin beşincisi tamamlandı. Ankara Palas Devlet Konukevi'ndeki görüşme, 7,5 saat sürdü.

Görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Taha Özhan, Mücahit Arslan, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, CHP'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Murat Özçelik, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, heyetlere katılan yeni isimler oldu.

AK Parti ve CHP heyetleri daha önce 24, 28, 30 Temmuz ve 1 Ağustos'ta görüşmüşlerdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, görüşme sonrası değerlendirmelerde bulundu.

''SUNUMU YARIN HAZIRLAYACAĞIZ''

Bakan Çelik şöyle konuştu: "İstikşafi görüşme süreci tamamlandı. Süreç boyunca biz yaklaşık 35 saat toplantı yaptık. CHP ile de bu kadar saat toplandık. Toplamda 60 saatten fazla emek verdik bu süreç için. Genel Başkanımıza raporumuzu sunacağız. Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurulları karar verecek. Eğer uzlaşma alanının ortaya çıktığı görülürse görüşme aşamasında geçilecek. Açık bir dilin kullanıldığı ve gerekli nezaketin korunduğu bir süreç yaşandık. Çalışma sağlıklı bir şekilde gerçekleşti. Tüm noktaları hep beraber görmüş olduk. Heyetlerin gösterdiği nezaket için CHP heyetine de teşekkür ediyorum. Çalışmamız bu aşamada tamamlanmıştır. Yarından itibaren hazırız sunum için. Gündemler iki parti arasındaki tartışmalara konu olan başlıklardı.Uzlaşılan alanlar da, uzlaşılamayan alanlar da var. Heyetimiz sonuca karar vermek için kurulmadı."

''SÜREÇ SAYIN DAVUTOĞLU'NUN ALACAĞI KARARA BAĞLI''

Görüşmenin ardından, basın mensuplarına açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Biz çalışmamızı yaptık. Baştan söylediğimiz gibi Türkiye'nin bu kritik gündeminde, ülkenin hükümetsiz kalmaması, geniş tabanlı, yüksek profilli, birinci sınıf demokrasiyi hedefleyen bir ülkeyi nasıl oluşturabilirizin siyasi sorumluluğunu, ev ödevini, siyasi ödevini yerine getirmiş oluyoruz" dedi.

Koç, "Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Biz yaptığımız tespitleri biliyoruz. Bazı konularda ciddi, temel aykırılıklar, farklılıklar var, örtüşen konular da var" ifadelerini kullandı.

Kendilerine verilen görevi, bu akşam itibarıyla sonuçlandırdıklarını dile getiren Koç, bundan sonrasının da gelişmelere göre herkes tarafından takip edileceğini söyledi.

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?