banner39

AK Parti 'ya anayasa ya başkanlık' diyecek

Türkiye'nin yeni, sivil, demokratik anayasa hayalinin kaderini belirleyecek komisyon bugün toplanıyor. AK Parti anayasa satrancında, ya uzlaşma ya başkanlık restine hazırlanıyor.

Politika 03.05.2013, 11:09 03.05.2013, 11:21
AK Parti 'ya anayasa ya başkanlık' diyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin 'yeni, sivil, demokratik anayasa' hayalinin kaderi bugün netleşiyor. 'Herkesin anayasası'nı yazmak üzere 20 aydır çalışan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu ,bugün 'tamam mı devam mı?' demek için toplanacak.

Radikal'den Rıfat Başaran'ın haberine göre, AK Parti, muhalefet partilerini 'uzlaşırsak başkanlık sisteminden vazgeçebiliriz' diyerek en yüksek sayıda madde üzerinde uzlaşmaya zorlayacak. Uzlaşma çıkmazsa hafta sonu Kızılcahamam' da yapılacak kampta yeni yol haritası belirlenecek.

TOP ÇİÇEK'TE

TBMM Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında bugün toplanıyor. AKP Genel Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , parti kurmaylarıyla önceki gün bir araya gelerek bugünkü toplantıya hazırlık yaptı. Toplantıda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun misyonunu tamamladığı görüşü benimsendi. Ancak 'masadan kalkan parti' izlenimi vermemek için komisyonun çalışmalarına son noktayı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in koyacağı belirtiliyor. Öte yandan son noktayı koymak için belli bir sürenin daha tanınabileceği de ifade ediliyor.

GÖZLER AK PARTİ'DE

Uzlaşma Komisyonu'nun sonu AK Parti'nin yeni anayasa çalışmaları için başlangıç olacak. Bu nedenle AK Parti, gündeme getireceği kendi çalışmasında çözüm süreci ile ilgili maddelerin ne şekilde yer alacağı ve BDP ile anayasa yapılması gibi konuları bu hafta sonu Kızılcahamam'da gerçekleştirilecek kampta değerlendirecek. Kampta, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun 'Başkanlık sistemi' ile ilgili sunum yapacağı öğrenildi.
AK Partili bir uzlaşma komisyonu üyesi, "Başkanlık sistemi parti kararımız. Eğer Başkanlık sistemi, yeni anayasa önünde engel ise diğer maddelerde bir uzlaşma olursa parlamenter sistem ile yolumuza devam edebiliriz. Başkanlık sisteminden çekilme şartımız uzlaşmadır" dedi.

MİNİ PAKET

AKP'nin, komisyon çalışmalarında üzerinde uzlaşılan maddelerin de olduğu yeni bir taslak üzerinde çalıştığı biliniyor. Taslakta yeşil yazılmış uzlaşılan maddelerin yanı sıra, dört partinin uzlaşamadığı ancak AK Parti ile diğer bir veya iki partinin uzlaştığı kırmızı yazılmış maddelerin de bulunacağı konuşulanlar arasında. AKP'nin yeni anayasa öncesi kısmi anayasa değişikliği yaparak, mevcut anayasanın 175. maddesi için önerilen 'iki turun tek tura indirilmesi, 330-367 kademelendirilmesinin 330 olarak tek kademeye düşürülmesi' ve 'gizli oydan açık oy sistemine geçilmesi' önerilerinin hayata geçirilmesi de masada.

ÜÇ PARTİ DEVAM DİYOR

CHP ve MHP hafta başında Meclis Başkanı Çiçek ile bir araya geldikleri yemekli toplantıda çalışmaların devam etmesi gerektiğini savunmuş, AK Parti'nin başkanlık önerisi nedeniyle çalışmaların tıkandığını öne sürmüştü.

 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?