Ak Parti 'Yaşar Kemal', CHP 'Çevik Bir' dedi!

Ak Parti'nin İzmir'deki Çevik Bir Meydanı'nın Yaşar Kemal olması yönündeki teklifi CHP'den "Asker milletiz" denilerek reddedildi

Ak Parti 'Yaşar Kemal', CHP 'Çevik Bir' dedi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ak Parti İzmir'de 28 Şubat'ın önemli sembollerinden biri olan Çevik Bir'in isminin "militarizim"i andırdığı gerekçesiyle verildiği meydandan kaldırılamsını yerine Yaşar Kemal'in adınını verilmesini teklif etti. Çoğunluğunu CHP'nin oluşturduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde görüşülen teklif CHP tarafından "asker milletiz" denilerek reddedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz meclis toplantısının ilk oturumunda Ak Parti grubu Çevik Bir adı verilen meydanın adının Yaşar Kemal olarak değiştirilmesini istedi, CHP grubu reddetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu isim değişikliklerinin yapılmaması taraftarıyım. Bunu hem kamuoyunda hem mecliste paylaştım. Bu etki tepki yaratır." diyerek değişiklik teklifine karşı çıktı.

Ak Partili üyelerden Azad Fazla, "Artık geldiğimiz noktada Çevik Bir ismi darbecilerle anılıyor ve militarizmi çağrıştırıyor. Önerimiz Yaşar Kemal’dir. Yaşar Kemal AKP’li değildi, başka bir partili de değildi. Polemik oluşturmayacağı için üniversite kentinin bu isimle anılmasını önerdik" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan da konuyla ilgili, "Biz asker bir milletiz. Bizim geçmiş tarihimizin en büyük şahısları askerdir. Neden gocundular anlamadım." diyerek değişikliğe karşı çıktı.

Buca doğumlu emekli Orgeneral Çevik Bir’in adı 28 Şubat süreciyle özdeşleşmişti. Bir, 28 Şubat davasında tutuklanmış daha sonra da tahliye edilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 17:13
banner53
YORUM EKLE

banner39