banner39

Ak Parti'de bir vekil daha istifa etti

Ak Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen bugün yaptığı basın toplantısında Ak Parti'den istifa ettiğini açıkladı

Politika 07.02.2014, 14:39 07.02.2014, 16:08
Ak Parti'de bir vekil daha istifa etti

Dünay Bülteni/Haber Merkezi

AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, partisinden istifa ettiğini açıkladı. 

İşbilen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, sözlerine Türkiye'de son zamanlarda herkesin gözü önünde yaşanan hadiseler üzerine üzücü bir karar almak zorunda kaldığını belirterek başladı. 

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın da ifade etti gibi ülkemiz birkaç aydır adeta türbülansa girmiş uçak gibi sallanıyor. Rotasından da çıkmış görünüyor" diyen İşbilen, çare bulmak mecburiyetinde olanların da üzerlerine düşen vazifeyi yapmadığını savundu. 

AK Parti'nin bir milletvekili olarak dershaneler tartışmasının yaşandığı Kasım ayında, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın milletvekilleriyle genel merkezde basına kapalı yaptığı toplantıda düşüncelerini aktardığını söyleyen İşbilen, konuşmasında gidişin iyi olmadığını, lüzumsuz bir şekilde dershane tartışması ile ülkenin gerildiğini söylediğini belirtti. Bu konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisiyle görüşmesini beklediğini, bu talebini de dile getirdiğini anlatan İşbilen, ancak böyle bir görüşmenin olmadığına dikkati çekti. 

İşbilen, Başbakan Erdoğan'ın talebi üzerine AK Parti'den milletvekili adayı olduğunu vurgulayarak, milletvekilliği boyunca da ülkenin uzlaşmacı bir siyaset anlayışı ile yönetilmesinden yana olduğunu belirtti. Yalnızca AK Parti değil, tüm siyasi partilerin milletvekilleri ile iyi ilişkiler geliştirdiğini ve kardeşlik duygusu içinde hareket ettiğini kaydeden İşbilen, şunları kaydetti:

"AK Parti'nin vaatleri olan toplumsal barış, uzlaşma, ortak yaşama, ileri demokrasi söylemlerine rağmen vatan ve milletimizin yükselmesi için çalışan hizmet hareketine ve bu hareketin manevi mimarı olan muhterem Fethullah  Gülen Hocaefendi'ye yönelik akıl, insaf, vicdan ve insanlık dışı itham ve hareketler hergün artarak sürüyor. Bu durum yurtiçinde ve yurtdışındaki milyonlarca insanımız gibi bu ülkenin bir vatandaşı olarak beni de derinden yaralıyor. Ben muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'yi 50 yıldır yakinen tanırım. Muhterem Hocaefendi'ye bugün yapılan hakaretleri ömrüm boyunca duymadım."

-"Hocaefendi ile görüştüklerinde bir haşhaşi ile mi görüştüler? 

 İşbilen, hakaret ve iftiraların sebebinin yolsuzluk operasyonu olduğunu ifade ederek, "Fethullah Gülen Hocaefendi'ye yapılan bu insanlık dışı hakaret ve iftiralar karşısında mahşeri vicdan ne diyecek?" dedi. 

AK Parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin defalarca Fethullah Gülen'i ABD'de ziyaret ettiğini söyleyen İşbilen, Başbakan Erdoğan'ın da geçen yıl Mayıs ayında ABD'de bulunduğu sırada Gülen ile görüşmek istediğini, ancak bu mümkün olmayınca yerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ziyareti gerçekleştirdiğini aktardı. "Hocaefendi ile görüştüklerinde bir haşhaşi ile mi görüştüler? Pensilvanya'da gittikleri yer Hasan Sabbah'ın Alamut Kalesi miydi?" diye soran İşbilen, iş ve medya dünyasından da çok sayıda kişinin Gülen'i ziyaret ettiğini bildirdi. 

Gülen'in dünyanın çeşitli ülkelerindeki okullarında binlerce çocuğun eğitim aldığını, bunun büyük bir hizmet olduğunu kaydeden İşbilen, "100 yıllık geçmişi olan bir hizmet hareketine sadece 11 yıllık geçmişi olan bir partinin yetkilisi nasıl 'Biz varsak siz de varsınız. Biz yoksak siz de yoksunuz' diyebilir?" ifadesini kullandı. 

Hizmet hareketinin Allah'ın izni ve milletin desteğiyle yoluna devam edeceğini ifade eden İşbilen, "Devletteki asıl oligarşik, paralel yapıyı gizlemek ve yolsuzluğu örtbas etmek için hizmet hareketine paralel devlet yaftası yapıştırmaya, Allah'ın da izniyle kimsenin gücü yetmeyecektir" ifadesini kullandı. 

Gülen ile son 2 aydır telefonla dahi görüşmediğini aktaran İşbilen, Gülen'in hiç kimseye partisinden istifa etmesi yönünde telkinde bulunmasının söz konusu olmadığını, hatta partilerinde kalmalarını söylediğini aktardı.

İşbilen, şöyle konuştu:

"Zulümler, takibatlar, fişlemeler, tasallutlar öyle bir noktaya ulaştı ki partinin bir milletvekili olmama rağmen evime dinleme cihazı konuldu, eşimin ve kız kardeşimin kurduğu vakıf baskılara maruz bırakıldı. Öyle bir noktadayız ki bu söylemler ve devlette yapılan hukuksuz ve ağır kıyımlar gayretullaha dokunacak diye ciddi endişe ediyorum. Korkarım ki o zaman yapılan bu ağır zulümlere ve iftiralara Allah'ın mukabelesi de aynı şekilde ağır olur ve o gün birileri için ağlama ve pişmanlık günü olacaktır. Bu aşamada artık AK Parti'de bulunmamın bir anlamı kalmadığını düşünüyorum. Gelinen bu vahim aşamada kendi vicdani kararımla AK Parti'den istifa ediyorum."

İşbilen, açıklamalarının ardından gazetecilerin evine yerleştirilen dinleme cihazına ilişkin soruları üzerine "Nasıl olsa buradayım. Ben de sizlerden biriyim. Bu açtığım başlıkları ve diğer şeyleri sizlerle zaman içinde paylaşacağım" karşılığını verdi.  

 

Yorumlar (1)
Mahmud, Baku. 9 yıl önce
Hech xeyirli olmasan. Sizin dediyiniz o mohterem hech mohterem deyilmish sayin Ishbilmez, pordon - ishgoren. Bir atalar sozu var deyerler baxar kor, baxin sizler baxar korsunuz. Yeni doqurdanmi siz onlarin hale saxta dndarlar olduqunu gormursunuz?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?