AK Parti'de 'Ergenekon itirazları'

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Türkiye Barolar Birliği'nin 'sıfırdan yargılama' istediğini savunarak bu durumda Veli Küçük'ün de tahliye olacağını öne sürdü. Üstün, "Bu yargı yoluyla örtülü aftır. Silivri boşalır. Darbe suçları cezasız kalabilir" dedi. Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar da son duruma tepkili...

AK Parti'de 'Ergenekon itirazları'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon, Balyoz davalarında yeniden yargılama tartışmaları sürüyor. Devletin zirvesiyle görüşen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun girişimlerinde sona yaklaşıldı. Başbakan Erdoğan , yeniden yargılamaya olumlu yaklaştığını söyledi ve Adalet Bakanlığı’na talimat verdi. “Yeniden yargılama” tartışmaları AK Parti içinde farklı kaygıları da gündeme getirdi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, TBB’nin önerisinin sıfırdan yargılama olacağı ve “örtülü af” doğuracağını söyledi. Silivri’nin tamamen boşalacağını öne süren Üstün, “Küçük, büyük herkes çıkar” diyerek Veli Küçük’ün de tahliye olacağına işaret etti. Üstün, “Bu davalar kurşun gibi ağır davalardır. Alacak - verecek davası değildir. Demokrasiye, özgürlüklere kast eden darbe suçunun cezasız kalma ihtimali unutulmasın” dedi

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda hukukçu olan Ayhan Sefer Üstün, “yeniden yargılama” tartışmalarıyla ilgili kaygılarını Radikal’e paylaştı. Üstün, “ Barolar Birliği’nin önerisi yargı yoluyla örtülü aftır. En kestirme tahliye yoludur” görüşünde. TBB’nin isteğinin yeniden yargılama değil “sıfırdan yargılama” olduğunu öne süren Üstün, önerilerin kabul edilmesi durumunda Ergenekon gibi devam eden davalarının sil baştan görülmeye başlanacağını, bu dosyaların Dev-Sol davası gibi 20-30 yıl devam ederek yargıda kısır döngü olacağını savundu.

ZAMANLAMASINA DA İTİRAZ

Ayhan Sefer Üstün, “yeniden yargılama” nın zamanlamasına da itiraz etti. Devam eden davalar için anayasal sistemin 3 sigortası olduğunu söyleyen Üstün’e göre Yargıtay aşaması, bireysel başvuru hakkı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aşamaları birer sigortadır. Bu yolların tüketilmesi gerekirdi. Türkiye’nin darbe girişimlerine karşı önemli bir demokrasi mücadelesi verdiğini de vurgulayan Ayhan Sefer Üstün, demokratik kazanımların kaybedilmemesini de istedi: "Bu davalar alacak-verecek davası değil. Kurşun gibi ağır davalardır. Demokrasi, insan  hakları, özgürlükleri tehlikeye atan darbe suçlarının cezasız kalma ihtimali yüksek”

ŞAMİL TAYYAR DA İTİRAZ ETTİ

Yazdığı Ergenekon kitapları ile öne çıkan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'dan da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Ergenekon ve Balyoz davalarında yeniden yargılama konusunda yaptıkları görüşmeye üstü kapalı tepki geldi.

"Operasyon Ergenekon, Gizli Belgelerde Karanlık İlişkiler" kitabının yazarı Tayyar, bugün Twitter üzerinden attığı mesajlarda, Başbakan Erdoğan'ın ismini hiç anmadı. Ancak Başbakan'la görüşen Metin Feyzioğlu'ndan bahsettiği tweetlerinde, "Hayırlı olsun.... Metin Feyzioğlu CHP'ye.... Ergenekon bize... Yazık oldu... Memleketime..." ifadesini kullandı.

Tayyar'ın bu tweeti Ankara siyasi kulislerinde, Başbakan Erdoğan-TBB Başkanı Feyzioğlu görüşmesine üstü kapalı eleştiri olarak yorumlandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 16:50
banner53
YORUM EKLE

banner39