banner15

AK Parti'den Hürriyet'e cevap: Bunu hep yapıyor

1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar olan AK Parti'ye "zeytin dalı uzatan" Aydın Doğan'a hükümetten, "Her seçimden sonra bunu yapıyor" cevabı geldi

AK Parti'den Hürriyet'e cevap: Bunu hep yapıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ile Doğan Medyası arasında uzun süredir devam eden polemikte son açıklama AK Parti'den geldi. Doğan Medyası'nın 1 Kasım seçimlerinden sonra AK Parti'ye yönelik mesajları partide ciddiye alınmadı. AK PartiGrup Başkanvekili Mahir Ünal, Hürriyet gazetesinin 1 Kasım seçimleri sonrasında yayınladığı mektupla ilgili olarak, “Her seçim sonunda AK Parti’nin her yüzde 50 oy almasından sonra Doğan medya bunu yaptı. Ama bir süre sonra başka bir davranış içerisine tekrardan girdi" dedi.

AK PartiGrup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, TGRT Haber ve İHA Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar ’ın moderatörlüğünü yaptığı “Neler Oluyor?” programına konuk oldu. Programda Hürriyet’teki mektupla ilgili konuşan Ünal şunları söyledi: Doğan medya bunu birçok kez yaptı. Her seçim sonunda AK Parti’nin her yüzde 50 oy aldıktan sonra Doğan medya bunu yaptı. Ama bir süre sonra başka bir davranış içerisine tekrardan girdi. Aydın Doğan’ın medya üzerinden siyasetle kurduğu geçmiş Türkiye’nin alışkanlıklarının gerektirdiği davranışları vardı. Eski Türkiye’de ne vardı; eğer iş adamıysanız, güçlü bir medyanız olması gerekir ve güçlü medya üzerinden siyaseti bir şekilde köşeye sıkıştırırsınız ve işlerinizi yürütürsünüz. Aydın Doğan, AK Parti iktidarından sonra eski Türkiye’nin bu alışkanlığını devam ettirmek istedi. Ama 13 yıldan beri AK Parti bu Türkiye’de bunun işlemeyeceğini, herkesin kendi sınırları içerisinde olması gerektiğini söyledi. Kimse siyasetin üzerinde bir güç olarak kendisini görmeyecek.

AYDIN DOĞAN HÜRRİYET ÜZERİNDEN MESAJ VERMİŞTİ

Seçim süreci boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet ile polemik halinde olan Aydın Doğan, sandıktan AK Parti'nin tek başına iktidar çıkması üzerine Hürriyet Gazetesi üzerinden "Her şeyi geride bırakalım" imasında bir mesaj yayınlamıştı.

Gazetenin bugünkü sayısında yer alan açıklamada, seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti yönetiminin büyük bir başarısı olduğu belirtilerek, Davutoğlu'nun balkon konuşması üzerinden, "Artık bir yumuşama dönemine girilmeli" çağrısında bulunulmuştu.

"Türkiye’nin önündeki olumsuz koşullar göz önüne alındığında, ülkenin bir an önce bir yumuşama dönemine girmesi elzemdir. Başbakan Davutoğlu’nun pazar akşamı yaptığı konuşmalarda “Türkiye’yi her türlü kutuplaşmadan, her türlü çatışmadan, her türlü gerilimden çıkaracağız” şeklindeki sözleri, artık kendisinin de bu ihtiyacı hissettiğini gösteren önemli bir çıkıştır." denilen açıklama şöyle devam etmişti:

Sayın Davutoğlu’nun “Türkiye şu andan itibaren yapılan tartışmaları geriye bırakarak, gelecek hedeflerine odaklanmalıdır”, “Milletimiz istikrar istedi, güven istedi, meselelerine çözüm istedi”, “Demokrasiden, hukuktan, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir”, “Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak şekilde korunacaktır”, “Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, fikir ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altındadır” sözleri iyimserlik yaratmıştır.

Bu alanda herkese, öncelikle de iktidara büyük sorumluluklar düştüğü tartışılamaz. İktidarın bu yönde toplumun bütün kesimlerini ikna edecek somut adımlar atmasını, “78 milyonu kucakladığı” yolundaki sözlerini gerçekten hayata geçirmesini diliyoruz. Gerilimlerin aşılabilmesi, aynı zamanda muhtelif mecralardan verilen mesajlarda gösterilecek özene de bağlıdır. Keza, ülkede giderek yaygınlık kazanan şiddet dilinin de bir an önce durdurulması gerekiyor.

Hürriyet olarak, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirmek, hukukun üstünlüğünü hâkim kılmak, devlet içindeki her türlü illegal yapılanmayla hukuk içinde mücadele etmek, ülkemizin çoksesliliğini yaşatmak, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere tüm özgürlük alanlarını genişleterek demokrasiyi güçlendirmek, nefret ve ötekileştirme söylemlerine itibar etmeyerek birleştirici ve kaynaştırıcı bir rol oynamak ve terörü ortadan kaldırmak için atılacak her adımın yanında olacağımızı belirtmek isteriz.

Bu beklenti ve temennilerle 1 Kasım seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 17:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35