AK Parti'den 'kadın ajan' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ AK Parti'nin içinde yer aldığı iddia edilen iki kadın ajan haberini kısmen doğruladı, parti ile ilişkisini ise yalanladı

AK Parti'den 'kadın ajan' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunduğu iddialarına ilişkin, "Yaklaşık bir sene önce Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığındaki böyle bir dinleme hadisesi nedeniyle Cumhuriyet savcılığında suç duyurusunda bulunuldu ve tahkikat devam ediyor. Esasında şu anda tahkikatın kapsamında neler var, neler yok onu tam detaylı olarak bilme imkanımız yok ama bu ismi geçen kişilerin 'AK Parti kurucusu olduğuna' ilişkin kısım külliyen yalandır. Böyle bir şey söz konusu değildir" dedi.

Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi'ndeki Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendisine bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunduğu ve bununla ilgili iddialar hatırlatarak, değerlendirmesi sorulan Bozdağ, "haberin kısmen" doğru olduğunu söyledi. Bozdağ, şunları kaydetti:

"Yaklaşık bir sene önce Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığındaki böyle bir dinleme hadisesi nedeniyle Cumhuriyet savcılığında suç duyurusunda bulunuldu ve tahkikat devam ediyor. Esasında şu anda tahkikatın kapsamında neler var, neler yok onu tam detaylı olarak bilme imkanımız yok, ama ismi geçen kişilerin 'AK Parti kurucusu olduğuna' ilişkin kısım külliyen yalandır. Böyle bir şey söz konusu değildir.

SORUŞTURMA GİZLİ

Şikayetçi olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı'dır. Bu konuda gerekli tahkikatın yapılması, sorumluların tespiti ve cezalandırılması talebindedir. Soruşturma devam ediyor. Soruşturma da gizli. Şu ana kadar savcılık tarafından yapılmış bir açıklama yok. Ancak kurumdan bizim aldığımız bilgiler, daha önce sahip olduğumuz bilgiler çerçevesinde bunun AK Parti ile AK Parti kurucularıyla hiçbir ilgisinin, alakasının bulunmadığının altını özellikle çizmek isterim."

Bir gazetecinin İran bağlantısı iddialarını hatırlatması üzerine ise Bozdağ, "O kısmını bilemiyorum. Şu anda dosyada ne var bilmiyorum. Ama 'AK Parti'nin kurucuları arasında, AK Partililer arasında İran ajanı var, İran onları dinliyormuş' kısmı koca bir yalandan ibaret" karşılığını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 15:31
banner53
YORUM EKLE

banner39