banner39

Ak Parti'den 'Kavgamız cemaatle değil' açıklaması

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, hedeflerinde cemaatin olmadığını belirterek, cemaatle iki kardeş topluluk olduklarını söyledi

Politika 16.01.2014, 15:15 16.01.2014, 15:15
Ak Parti'den 'Kavgamız cemaatle değil' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, hedeflerinde cemaatin olmadığını belirterek, "Bu kavga cemaatle hükümet arasındaki bir kavga değildir" dedi. Metiner, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık operasyonunun yolsuzluk kılıfına büründürülmüş darbe girişimi olduğunu söyledi.

HSYK'nın bu darbe girişimine açıkça "arka çıktığını" iddia eden Metiner, dünün HSYK'sı ile bugünün HSYK'sı arasında vesayet açısından hiçbir farklılık olmadığını kaydetti. Metiner, HSYK'nın bir yargı gücü olmadığını, idari bir organ olduğunu, en genel anlamda yürütmenin bir parçası olduğunu ifade etti.

"F TİPİ DİYE SUÇLAYANLAR ŞİMDİ MİLİTANCA SAVUNUYORLAR"

Metiner, geçmişte, "Yargı AK Parti'ni arka bahçesidir" diyen CHP ve MHP'nin bugün yargının tam arkasında durduğunu, dün emniyet-yargı içindeki paralel devlet unsurlarını "F tipi" diye suçlayan muhalefetin, bugün o yapının militan bir savunucusu kesildiğini ifade etti. Metiner, "Dün Ergenekon silahları gömüldükleri yerlerden çıkartıldığında 'emniyet içindeki F tipine mensup polisler o silahları toprağa kendileri gömdüler ve şimdi kendileri çıkartıyorlar' diyenler bugün ayakkabı kutularına ve polisin getirip koyduğu para sayma makinelerine dört elle sarılır hale geldiler. Sevsinler sizin muhalefetinizi. Dün o söylediklerinizin tümü yalan mıydı?" diye konuştu.

Adalet Bakanlığı bünyesindeki Teftiş Kurulu'nu HSYK'ya devrederek yanlış yaptıklarını ve şimdi bunu düzeltmeye çalıştıklarını belirten Metiner, "Başbakan Erdoğan'a diktatör diyorlardı, Bu nasıl bir diktatörlüktür ki bizzat kendisi tarafından atanan memurlar, kendisine kumpas kurma cesaretinde bulunabilmektedir, bir kaç savcı ile emniyet müdürü kendisine meydan okuyabilmektedir? Ortaya çıkan gerçeklik şudur: Ne Başbakan diktatörmüş ne de yargı AK Parti'nin arka bahçesiymiş" ifadelerini kullandı.

"CEMAATLE İKİ KARDEŞ TOPLULUĞUZ"

Metiner, bir soru üzerine, AK Parti'nin hizmet hareketine ve cemaate yönelik hiç bir suçlamalarının olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Aynı idealleri paylaşan iki kardeş topluluğuz. Biz paralel yapıyı tasfiye etmeye çalışıyoruz. Cemaat, Başbakanın, 'Haşhaşiler' gibi çalıştıklarını söylediği yapıya mensup olan adamların kendi adamları olmadığını söylüyorlar. Cemaatin kendi adamları olarak görmediği bu sinsi yapıya yönelik operasyonu cemaatin kendi üstüne almasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Bizim hedefimizde cemaat yoktur, bu kavga cemaatle hükümet arasındaki bir kavga değildir. Paralel yapının kendisini cemaat aidiyeti üzerinden yaşatmaya çalıştığı da bilinen bir olgudur. Biz istiyoruz ki cemaat, kendisini de sıkıntıya sokan bu paralel yapı ile arasına mesafe koysun. Haşhaşiler'den kastımız cemaat değildir, bu paralel yapıdır."

Metiner, darbe girişimlerinin yargılanmasını yüzyılın hukuksal yargılaması olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Birtakım masum insanların da canı yanmış olabilir, birtakım isimler tasfiye edilmiş olabilir. Bu yüzden yeniden yargılamanın yapılmasını istiyoruz. Evet kumpas kurulmuş olabilir ama bu. Hükümete karşı bir darbe girişimin olmadığı anlamına gelmez" diye konuştu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?