banner15

Ak Parti'den 'telekulak'a kınama

Ak Partili Canikli, Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili “Böyle bir konuşmanın olup olmadığını bilemiyoruz ancak varsa yasadışı dinlemeleri şiddetle kınıyoruz" dedi

Ak Parti'den 'telekulak'a kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, internette yer alan Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili “Böyle bir konuşmanın olup olmadığını bilemiyoruz ancak varsa yasadışı dinlemeleri şiddetle kınıyoruz. Bu yasadışı dinlemelerin polis ya da MİT tarafından yapılması söz konusu olamaz” diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki önemli konuları değerlendirdi.

“BDP TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİYASİ UZANTISI GİBİ”

Basın toplantısında BDP’lilerin son günlerdeki söylemlerine de dikkat çeken Canikli BDP’nin sert, keskin, köşeli ve milleti rahatsız eden söylemler içinde olduğunu savundu. BDP’nin ‘terör örgütüyle arasına mesafe koymayarak’ sürece zarar verdiğini ve militanvari bir söylem içinde olduğunu kaydeden Canikli, şöyle devam etti:


“BDP bu tavrından, söylemlerinden vazgeçmeli. Aksi takdirde hiçbir şekilde sürece katkı sağlaması mümkün değil. Terör örgütünün siyasi uzantısı gibi. Bu algıya neden olansa kendi icraatları ve söylemleri. Legal bir siyasi partinin ne yapması gerekiyorsa, ona göre söylemlerde bulunmalı. Ancak şu haliyle oy verenlerin iradesini temsil etmiyor. Henüz milletvekilleri yemin etmiş bile değil, ne yapacakları belli değil. Toplumun tamamını dikkate alan bir yaklaşım içinde olacaklarsa sürece katkı sağlayabilirler."

“NE GÖRÜŞECEKLER TERÖR ÖRGÜTÜ BAŞIYLA MİLLETLE GÖRÜŞSÜNLER”

Canikli, BDP’nin Öcalan’la görüşme talebine ilişkin bir soru üzerine ise “Ne görüşecekler terör örgütü başıyla. Görüşmeleri gerekiyorsa kendilerine oy veren iradeye, millete gitsinler, onlarla görüşsünler. Talimat alacaklarsa milletten alsınlar” diye konuştu. Canikli AKP’nin BDP ile iletişim kurup kurmayacağı yönündeki bir soruya da “BDP’yi ancak siyasi parti olarak halkın iradesini temsil etmeleri halinde tanıyabiliriz. Terör örgütünün parçası gibi duracaklarsa ilişki içinde olmamız söz konusu olamaz. İlişki kurmamız da anlamsız” karşılığını verdi.

“POLİS VE MİT YASADIŞI DİNLEME YAPMAZ”

AKP’li Canikli internette yer alan ve eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kasetiyle ilgili soruları da yanıtladı. Ses kasetinde yer aldığı iddia edilen konuşmanın olup olmadığını bilmediklerini ancak yasadışı dinlemeleri şiddetle kınadıklarını vurgulayan Canikli, şöyle konuştu:

“Yasadışı dinlemenin polis ve MİT tarafından yapılmış olabileceği haberleri var basında. Yasadışı dinlemeleri, polis, MİT ve Jandarma’nın yapması söz konusu olamaz. Bu tür dinlemeleri teknik olarak herkes yapabilir. Bu tür teknik dinlemelerin çok zor olmadığı biliniyor. Elbette bizim istihbarat örgütlerimiz bu tür dinlemeleri ortadan kaldırmak için çalışma yapıyor. Ancak Türkiye dışından dahi bu tür dinlemelerin yapılabildiğini biliyoruz. Böyle bir dinleme varsa Türkiye’deki kurumlarca yapılmadığını biliyoruz ancak kim tarafından yapıldığını bilemiyoruz. Hedef olarak polisi, MİT’i almak doğru değil” diye konuştu. İddia edilen konuşmanın içeriğiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Canikli bu konuların Türkiye’de çok tartışıldığını belirterek “Doğruysa konuşmanın içeriğinden terörle mücadelede profesyonel yaklaşımların gerekli olduğu ortaya çıkıyor. Hükümetin bu konuda ne kadar isabetli hareket ettiğini teyit eden bir yaklaşım."

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35