AK Partili vekillerden Avrupa çıkarması

AK Partili vekiller, Avrupa'da düzenlenecek 'Milli İradeye Saygı' konferanslarında konuşacaklar.

Politika 10.01.2014, 22:26 10.01.2014, 22:26
AK Partili vekillerden Avrupa çıkarması

AK Parti Çankırı Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili İdris Şahin, her zaman milli iradenin dokunulmazlığının esas olduğuna inandıklarını belirterek, ''Her daim milletin meşru iradesinin dışında hiçbir vesayet kurumunun bu ülkenin üzerinde etkili olmaması ve yönetime müdahalesinin olmaması gerektiğine inanan siyaset anlayışındayız'' dedi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin düzenlediği ''Milli İrade'ye Saygı'' konferansına katılmak üzere Berlin'e gelen Şahin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de 17 Aralık'ta yaşanan hadiseleri ilk ağızdan anlatmak amacıyla Almanya'ya geldiklerini ifade etti.

Avrupa'da yaşayan Türklerin Anadolu'nun hiçbir şekilde yadsıyamayacağı ve onlarsız bir hayat düşünemeyeceği insanlar olduğuna işaret eden Şahin, onların Türkiye'den bilfiil haberdar olması, ülkede yaşanan sıkıntılardan ve güzelliklerden haberdar edilmesi gerektiğini kaydetti.

AK Parti Milletvekili Şahin, şöyle konuştu:

''Milli iradeye yönelik bir eylem, durum söz konusuysa buradaki insanların da haberdar edilmesi gerekiyor. Her seferinde ülkemizde en ufak bir sıkıntı olsa Avrupa'daki Türkler her daim destek oldular. Buradan yaptıkları açıklamalarla destek verdiler. Meşru siyaset yapan demokratik kurumlara destek verdiler. İktidar partisi milletvekilleri olarak değişik kentlerde etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Her zaman şuna inanıyoruz; milli iradenin dokunulmazlığının esas olduğu her daim milletin meşru iradesinin dışında hiçbir vesayet kurumunun bu ülkenin üzerinde etkili olmaması ve yönetime müdahalesinin olmaması gerektiğine inanan siyaset anlayışındayız. Bu noktada kolektif şuurla hareket etmeliyiz. Bunları anlatmak için buradayız.''

Türkiye'de çok güzel şeylerin olduğuna dikkati çeken Şahin, Türkiye'de dünya ölçeğinde çok güzel şeyler yapılması sebebiyle uluslararası alanda pek çok kişinin ve devletin rahatsızlığının farkında olduklarını kaydetti. Şahin, tüm bunlara rağmen milletin huzur ve refahı için güzel adımları atacaklarından kimsenin endişesi olmamasını istedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hessen bölge teşkilatının davetlisi olarak Frankfurt'a gelen AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, ''Türkiye'de yaşanan yolsuzluk olayı gibi gösterilen konular Başbakanımıza ve hükümetimize karşı komplodur ve sinsi bir tezgahtır. Bu tezgah, sadece Başbakanımıza ve AK Parti'ye değil, hükümetimize ve 76 milyona yapılmış bir komplodur" dedi.

Fırat, bu oyunun birlik ve beraberlikle bozulacağını ifade ederek, ''Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizdeki olaylara duyarsız kalmadığını biliyoruz. Bunun için onları doğru bilgilendirmek istedik. Bu amaçla buralara geldik. Vatandaşımızı yanıltmaya kimsenin hakkı yok. Türk ve yabancı basın mensuplarını bilgilendireceğiz'' diye konuştu.

Fırat, üç günlük Almanya ziyaretinde Frankfurt, Aschaffenburg, Wiesbaden ve Bad Homburg şehirlerindeki vatandaşlarla bir araya gelecek, pazar günü ise UETD tarafından organize edilen 'Milli İradeye Saygı' konulu salon toplantısında vatandaşlara hitap edecek.

Milli İradeye Saygı konferansları çerçevesinde Avrupa'ya gelen milletvekilleri şunlar:

Yalova Milletvekili Temel Coşkun (İsviçre), Çorum Milletvekili Murat Yıldırım (Fransa-Lorrain), Ordu Milletvekili İhsan Şener (Münih), Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ (Mannheim), Çorum Milletvekili Cahit Bağcı (Düsseldorf), Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar (Ruhr), Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal (Köln), Yozgat Milletvekili Yusuf Başer (Fransa-Lyon), Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner (İsveç).


Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?