banner39

Ak Parti'nin kurucusu, HDP'den aday adayı

Ak Parti'nin kurucuları arasında yer alan Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP'den aday olacak

Politika 24.02.2015, 15:19 24.02.2015, 17:24
Ak Parti'nin kurucusu, HDP'den aday adayı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan ancak daha sonra partisiyle yolları ayrılan Dengir Mir Mehmet Fırat, yarın HDP'den vekil adaylığı için başvuru yapacak.

Fırat'ın başvurusunu bizzat HDP'nin iki eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ saat 13:00'te Genel Merkez'de alacak.

Fırat, Ak Parti'nin kurucuların arasında yer almasının yanı sıra bir dönem partinin ağır toplarından biri olarak biliniyordu. Bir dönem Ak Parti Sözcülüğü de yapan Fırat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Grup Başkanvekilliği döneminde kendisi hakkında ortaya attığı "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle zor günler yaşamıştı. 

Fırat ile Kılıçdaroğlu, Uğur Dündar moderatörlüğünde TBMM'de düzenlenen bir programda canlı yayına katılmışlardı. Fırat, buradaki programda kendisine yöneltilen suçlamalar cevap vermeye çalışmıştı. Fırat, daha sonra Ak Parti'den aday olarak gösterilmeyince parti ile yollarını ayırdı.

"ÖCALAN ÖLÜNCE ÖZGÜRLEŞİR"

Aslen Adıyamanlı olan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevindeyken, PKK ve Öcalan'a yönelik sert ifadeleriyle de hatırlanıyor. Bir konuşmasında kendisine Öcalan'ın serbest bırakılıp bırakılmayacağı sorulan Dengir Mir Mehmet Fırat, "Elbette Öcalan da özgürleşecek bir gün. Ya cenazesi çıkacak özgür olacak... Kimin ne kadar yaşayacağını bilemeyiz. Ama insan öldüğü zaman özgürdür. 10-20 sene sonra ne olacak onu Başbakan'ın bilmesi mümkün değil ki! Ama bugün bu süreç içerisinde bunun affı mümkün değil, bunun mantıklı yönü de yok. Başbakan doğru söylüyor ama birileri bunu provoke etmeye çalışıyor bırakılacak diye... Bırakamazsınız. Öylesine büyük bir toplumsal baskı vardır ki, bunu hiçbir güç yapamaz. Zaten Öcalan'ın da artık böyle bir talebinin olduğunu zannetmiyorum." demişti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?