banner39

Akdoğan: Dolmabahçe gündemimizde değil

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Dolmabahçe falan gündemimizde değil, HDP ile görüşmemizde konu gündeme gelmedi. Ayrıca koalisyon görüşmeleri bağlamında yapılan bir görüşmedir" dedi.

Politika 17.07.2015, 14:07 17.07.2015, 14:07
Akdoğan: Dolmabahçe gündemimizde değil

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Dolmabahçe falan gündemimizde değil, HDP ile görüşmemizde bu konu gündeme gelmedi. Bu görüşme hükümet ve devlet heyeti olarak değil parti heyeti olarak yaptığımız bir görüşmedir. Ayrıca Çözüm Süreci değerlendirme toplantısı değil koalisyon görüşmeleri bağlamında yapılan bir görüşmedir" dedi.

Akdoğan, milletin ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik ederek, dostluk ve barış köprüleri kurma çağrısında bulundu.

Akdoğan, millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşliği yücelterek aradaki sevginin hakim kılınmasını, bayram vesilesiyle küskünlerin barışması, kırgınlıkların giderilmesi gerektiğini belirtti.

HDP görüşmesi ve Dolmabahçe mutabakatına ilişkin bir soru üzerine Akdoğan, "Dolmabahçe falan gündemimizde değil, HDP ile görüşmemizde bu konu gündeme gelmedi. Bu görüşme Hükümet ve devlet heyeti olarak değil parti heyeti olarak yaptığımız bir görüşmedir. Ayrıca Çözüm Süreci değerlendirme toplantısı değil koalisyon görüşmeleri bağlamında yapılan bir görüşmedir" yanıtını verdi.

Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'nin sahibi olan bir parti olarak sürecin muhtevasına sadık olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ancak süreç nasıl yürüyecek, ismi, bağlamı, yöntemi, şekli ne olacak buna elbette yeni kurulacak hükümet karar verecek. Şu an bölge insanının güvenlikle ilgili talep ve ihtiyaçları yoğunlaşmış durumda. Halkımızın huzurunu, güvenliğini tehdit eden, hak ve özgürlüklerini engelleyen unsurlarla mücadelemizi yoğunlaştırmak durumundayız. Devlet olmanın gereği de budur."

"ERKEN SEÇİM DE DAHİL HER SEÇENEĞE HAZIRIZ"

Koalisyon görüşmeleriyle ilgili bir soru üzerine ise Akdoğan, samimi bir çaba içerisinde bulunduklarını ancak erken seçim de dahil her seçeneğe hazır olduklarını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Başbakanımız, hükümet kurma görevini aldığı andan itibaren samimi gayret içerisinde ve tüm partilere eşit yakınlıkta olarak görüşmeleri yürütüyor. İlk tur çok başarılı bir şekilde tamamlandı. MHP, muhalefette kalmak istediğini söylüyor, HDP ve MHP'nin ortak söylemi 'CHP ile deneyin' şeklinde. Bu süreçte makulü, orta yolu, Türkiye'nin ihtiyacı olanı öne çıkarmak ve sorumlu davranmak gerekiyor. Kendi politikasını dayatan, dikte eden, şart koşan yaklaşımlar uzlaşıyı zorlaştırır. O takdirde millet karar verir, sandık düğümü çözer. Bunu da kıyamet gibi görmemek gerekir."

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?