banner39

Akdoğan'dan HDP'ye: Siyaset sadece Meclis'te yapılmıyor

HDP'nin seçim barajını aşmaması halinde yaşanacaklara değinen Yalçın Akdoğan, "Siyaset sadece Mecliste yapılmıyor" dedi.

Politika 23.04.2015, 12:22 23.04.2015, 12:22
Akdoğan'dan HDP'ye: Siyaset sadece Meclis'te yapılmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'nin barajı aşmaması halinde sanki kıyamet kopacakmış gibi bir hava estirilmek istendiğini belirterek, "Demokrasiye inanıyorsanız sonucu da kabul edeceksiniz, hangi partinin hangi oyu alacağına millet karar verir." dedi. 

Cine-5’te yayınlanan ‘Dün, Bugün, Yarın’ programı için Aslıgül Atasagun Çebi’nin sorularını cevapla Başbakan Yardımcısı Akdoğan, seçime günler kala en çok tartışılan konulardan biri HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği ve bu sonucun çözüm sürecine etkilerine değindi.

Bakan Akdoğan “HDP barajı geçemezse sanki kıyamet kopar gibi bir hava estiriliyor, bunun bir boyutu kendilerinden kaynaklanıyor, ‘biz barajı geçemezsek diye başlayan’ cümleler ve bunlar biraz daha tehditvari, şantajvari cümleler” diyor ve ekliyor: Demokrasiye inanıyorsanız sonucu da kabul edeceksiniz, hangi partinin hangi oyu alacağına millet karar verir. ‘Barajı geçersem varım oynuyorum, geçmezsem kıyamet kopar’ gibi bir yarış değildir. Bu demokrasiye inanmamak anlamına gelir. Siyaset sadece meclis ile yapılmıyor, bugün meclis dışında kalan partiler de var.

İMRALI'YA GİTMEK İÇİN VEKİLLİK ŞARTI YOK

AKP’de 100 civarında Kürt vekil olduğuna işaret eden Bakan Akdoğan, Kürtlerin temsilinin sadece HDP’de olmadığını vurguladı. Çözüm sürecini AK Parti’nin başlattığına dikkat çeken Akdoğan, “Bu süreçle ilgili HDP’nin oynadığı bir rol var, benim üstlendiğim bir misyon var, bunu da küçümsemek istemiyorum ama orada İmralı’ya giden heyetin içerisinde, milletvekili olmayan kişiler de var, çözüm süreci her halükârda devam edecektir” dedi.

YEREL MECLİS İDDİALARI

Bakan Akdoğan, “HDP barajı geçemezse özerklik ve yerel meclisler gündeme taşınır mı” sorusuna “Buna devlet de, millet de müsaade etmez, bu çadır tiyatrosu olur. O zaman demokrasiye inanmıyorsun ve demokratik siyaseti kabul etmiyorsun demektir” cevabını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?